درخواست آمریکا از روسیه درباره اوستیای جنوبی و آبخازیا
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب: 108899
 
وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر حمایت واشنگتن از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان، از روسیه خواست تا نیروهای نظامی خود را از دو منطقه اوستیای جنوبی و آبخازیا خارج کند.
به گزارش خبرگزاری «تاس»، "هدر نائورت" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مرتب خود برای خبرنگاران اعلام کرد که ایالات متحده بار دیگر بر عدم به رسمیت شناختن استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی تاکید کرده و از روسیه می خواهد تا نیروهای نظامی خود را از این مناطق که بخشی از خاک گرجستان هستند، خارج سازد.

وی گفت: «این دو منطقه خاک روسیه نبوده و ایالات متحده بر حمایت از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان بر اساس مرزهای شناخته شده بین‌المللی ادامه خواهد داد و از روسیه انتظار دارند تا نظامیان خود که به طور غیرقانونی و پس از جنگ در ماه آگوست سال 2008 به این مناطق اعزام کرده را از خاک گرجستان خارج کند.»  

"مایک پامپئو" وزیر خارجه آمریکا نیز در گفت‌وگوی تلفنی با "گئورگی مارگویلاشویلی" رئیس جمهوری گرجستان، بر حمایت قاطع واشنگتن از تمامیت ارضی این کشور در چارچوب مرزهای شناخته شده بین المللی تاکید کرد. رئیس جمهوری گرجستان نیز به نوبه خود از حمایت دولت آمریکا از مواضع تفلیس در این باره قدردانی کردد.

لازم به یادآوری است، گرجستان در شب 8 آگوست سال 2008به جمهوری خودمختار اوستیای جنوبی حمله کرده و مناطقی از "تسخین والی" پایتخت آن را هدف قرار داد. روسیه نیز برای دفاع از ساکنین این جمهوری که بسیاری از آنان اتباع روسی هستند، وارد این مناقشه نظامی شد و پس از پنج روز جنگ نظامیان گرجستانی را مجبور به خارج شدن از این منطقه نمود. در این جنگ بیش از هزار نفر کشته شدند.  روسیه در تاریخ 26 آگوست سال 2008 استقلال اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت و در سال 2009 پایگاه نظامی در این جمهوری ایجاد کرد.

 

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم