بررسی افزایش قیمت آب و برق برای پُرمصرف‌ها
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 108527
 
شرایط تنش زای تأمین آب و برق امسال، دولت را به این نتیجه رساند که به جای تأمین یارانه‌ای هزینه مصرف آب و برق پُرمصرف‌ها و در واقع به جای تشویق آن‌ها به مصرف بیشتر، اقدام به برخورد با آنها، آن هم با ابزار تعرفه‌ای کند.
در طی سال‌های گذشته موضوع برخورد با پُرمصرف‌های آب و برق بار‌ها در هیئت دولت مطرح شد و در مواقعی که نیاز به ساختارسازی قانونی برای این برخورد دیده شده بود، حتی در مجلس شورای اسلامی نیز موضوع نحوه برخورد با مشترکان پرمصرف مطرح و بررسی شد؛ اما هر بار به دلیلی و یا با بهانه ای، برخورد با پُرمصرف‌ها در مجلس و دولت تصویب نشد.

مردادماه سال ۹۳ در اقدامی بی سابقه در تهران، شرکت آب و فاضلاب این استان اقدام به برخورد با مشترکان پرمصرف آب کرد، اما به نظر می‌رسید آنقدر پُرمصرف‌ها صاحب نفوذ بودند که این برخورد که قرار بود بازدارنده باشد، در حد یک قطعی چندساعته باقی ماند و دیگر ادامه نیافت.

بالاخره شرایط تنش زای تأمین آب و برق امسال، دولت را به این نتیجه رساند که به جای تأمین یارانه‌ای هزینه مصرف آب و برق پُرمصرف‌ها و در واقع به جای تشویق آن‌ها به مصرف بیشتر، اقدام به برخورد با آنها، آن هم با ابزار تعرفه‌ای کند. حداقل انتظاری که می‌توان از دولت داشت تا اگر با مردمی که تا ۱۰ برابر یک مشترک عادی، اقدام به مصرف آب و برق می‌کنند، برخورد قانونی و بازدارنده نمی‌شود، در کمترین موضع گیری، رقم تمام شده تأمین آب و برق از آن‌ها گرفته شود و بابت مصرف بیشتر، یارانه پنهان بیشتری نصیب آن‌ها نشود.

بیشتر بخوانید:
بی توجهی به نظر کارشناسان درباره شیوه قیمت‌گذاری ادامه دارد؟

رضا اردکانیان وزیر نیرو در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی بر اصلاح تعرفه‌های مشترکین پُرمصرف آب و برق تاکید و اضافه کرد: "بهره مندی طبقات پُرمصرف از یارانه، حق طبقات ضعیف را ضایع می‌کند و در این زمینه چاره جویی می‌کنیم. "

این چاره اندیشی مورد اشاره اردکانیان، قرار است به صورت طرحی در هیئت دولت بررسی شود و احتمال تصویب تعرفه گذاری جدید آب و برق با نگاه به افزایش قیمت برای پٌرمصرف‌ها وجود دارد.

باید دید، آیا اینبار دولتمردان می‌توانند اقدامی موثر جهت قطع یارانه پنهانی که به مصرف بیشتر آب و برق برای پُرمصرف‌ها از محل بیت المال پرداخت می‌شود، صورت دهند یا باز هم این موضوع مهم مغفول مانده و به سال‌های آتی موکول می‌شود؟

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: تعرفه گذاری ، آب و برق ، قیمت آب و برق ، پرمصرف ها