ماجرای تبلیغات دارو‌های ترک سیگار ماهواره‌ای
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۴
کد مطلب: 107999
 
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای اقدام به تبلیغ دارو‌های ترک سیگار می‌کنند، حواشی و پشت پرده‌های این موضوع را تشریح کرد.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای اقدام به تبلیغ دارو‌های ترک سیگار می‌کنند، حواشی و پشت پرده‌های این موضوع را تشریح کرد.

سیدعلی جواد موسوی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص شیوع مصرف سیگار اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از جمعیت کشور ما استعمال دخانیات دارند که باید برای حل این معضل اقداماتی صورت گیرد.

وی افزود: بهترین فردی که می‌تواند به شخصی که سیگار مصرف دارد کمک کند پزشک مورد اعتماد وی خواهد بود به طوری که مطالعات نشان داده است که اگر روزانه پزشک ۵ دقیقه با فرد مصرف‌کننده سیگار در خصوص عوارض آن صحبت کند انگیزه ایجاد ترک در فرد موردنظر به وجود خواهد آمد.

وی افزود: کلینیک‌های ترک سیگار نیز زمانی می‌توانند تأثیرگذاری بیشتری در این زمینه داشته باشند که فرد با پزشک مورد اعتماد مشورت داشته باشد.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی اقدام به تبلیغ برخی از دارو‌های ترک سیگار می‌کنند، گفت: این اقدامات در راستای برخی منافع سودجویانه صورت می‌گیرد و این گونه دارو‌ها تأثیری بر ترک سیگار ندارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: در حال حاضر برای ترک سیگار از آدامس‌هایی که تأثیر ۲۰ درصدی دارند و برچسب ترک نیکوتین و برخی از دارو‌هایی که با تجویز پزشکان صورت می‌گیرد می‌توان استفاده کرد، اما شرط اصلی برای ترک سیگار خواستن خود فرد است.

موسوی ادامه داد: اسپری‌های ترک سیگار نیز می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد، اما در کشور ما هنوز این اسپری‌ها وجود ندارد.

وی در پایان با اشاره به اینکه میزان شیوع دخانیات در بین نوجوانان نیز افزایش یافته است، گفت: متأسفانه کودکان و نوجوانان با مشاهده برخی از بازیگران وهنرمندانی که در فیلم‌ها یا در مکان‌های مختلف اقدام به کشیدن سیگار می‌کنند الگوبرداری کرده و اقدام به مصرف دخانیات می‌کنند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: تبلیغات ، داروهایی ترک سیگار ، شبکه های ماهواره ای