فغانی: دنیا ایران را تحسین کرد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 107597
 
شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که یک داور بتواند نام ایران را در سراسر جهان، سر زبان‌ها بیاندازد، داوری که از دید کاربران به عنوان بهترین داور جام جهانی شناخته شد و با عملکرد خوبش توانست رده بندی جام جهانی را سوت بزند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دنیا، حق علیرضا فغانی و تیمش، قضاوت در فینال جام جهانی روسیه بود
شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که یک داور بتواند نام ایران را در سراسر جهان، سر زبان‌ها بیاندازد، داوری که از دید کاربران به عنوان بهترین داور جام جهانی شناخته شد و با عملکرد خوبش توانست رده بندی جام جهانی را سوت بزند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دنیا، حق علیرضا فغانی و تیمش، قضاوت در فینال جام جهانی روسیه بود، اما نشد تا منتظر جام جهانی قطر بمانیم.

علیرضا فغانی درباره اولین تجربه اش بعنوان داور اول جام جهانی و قضاوت در این سطح گفت: خدا را شکر که نماینده خوبی برای کشورم بودم. من قبل از جام جهانی هم گفته بودم که تمام هدفم، سرافرازی کشورم است و حالا خدا را شاکرم که توانستم سربلند باشم. نکته مهمی که باید بگویم این است که در جام جهانی روسیه هیچ کس من را به فغانی نمی‌شناخت. در این مدت هر جا می‌رفتیم همه می‌گفتند "تیم ایران". کلا به این نام مشهور بودیم. قضاوت در جام جهانی سخت بود. هر چند برای من به شخصا لذت بخش بود، در این چند بازی که قضاوت کردم انصافا استرس زیادی داشتم. من البته قبلا هم در جام جهانی حضور داشتم، اما این بار به عنوان داور وسط حس خاصی داشتم ضمن این که سطح مسابقات هم خیلی بالا بود. البته من توقع این نوع سطح بازی‌ها را داشتم، اما انصافا قابل قیاس با بازی‌های آسیایی و المپیک نیست. من حتی تجربه قضاوت در المپیک ۲۰۱۴ بین برزیل و آلمان را هم داشتم، اما جام جهانی موضوع دیگری است. در جام جهانی بازیکنان بزرگی بودند که هر کدام برای خودشان یک تیم هستند و می‌توانستند نتیجه بازی را در یک لحظه عوض کنند، حالا اگر داور در همان یک لحظه اشتباه کند نتیجه بازی به یکباره عوض می‌شود. در کل جام جهانی خوبی بود و بنظرم روسیه توانست نمره خوبی از برگزاری این جام جهانی بگیرد.

وی درباره عملکرد خوبش و بازتاب آن در جام جهانی اظهار داشت: اولا که هر کاری انجام شد ۳ نفره بود و هر کاری کردیم برای افتخار آفرینی کشورمان بوده است. می‌دانم که عملکرد مان بازتاب زیادی در روسیه داشت. حتی خود داوران جام جهانی به ما تبریک می‌گفتند. رسانه زیادی از سراسر جهان درباره تیم ایران مطالبی را مثبت مخابره کردند. نکته جالب این که حتی توریست‌ها هم از ما تشکرمی کردند که برایم خیلی خوشایند بود. همه این عوامل دست به دست هم داد تا ما با انگیزه بیشتری قضاوت کنیم و خدا را شکر که دیدار نیمه نهایی را به تیم ایران سپردند. البته برای من همه بازی‌هایی که سوت زدم مهم بود، اما بازی آرژانتین و فرانسه و بازی کرواسی و انگلیس از دیگر بازی‌ها حساس‌تر بود، بخصوص دیدار نیمه نهایی برایم از اهمیت بیشتری برخوردار بود.

فغانی در پاسخ به جوان آنلاین درباره این که چطور شد داور فینال انتخاب نشدید گفت: ببینید به شخصه خیلی حساسیتی روی این موضوع نداشتم و هنوز هم ندارم. البته همه حتی خود داوران هم از شانس تیم داوری ما برای قضاوت در فینال صحبت می‌کردند، اما نظری خاصی دراین باره ندارم، چون معتقدم این انتخاب‌ها بر اساس یک سری معیار‌ها مشخص می‌شود. البته طبیعی است که همه داوران دوست دارند در جام جهانی بهترین عملکرد را داشته باشند تا در فینال سوت بزنند، اما همین که دیدار رده بندی را یک تیم ایرانی سوت زد افتخار بزرگی بود.

وی درباره سیستم ویدئو چک و تاثیر گذاری آن در دیدار‌های جام جهانی گفت: به نظرم فناوری VAR توانست نمره خوبی از فیفا بگیرد. ببینید درست است تیم ایران در هیچکدام از دیدارهایش از این فناوری کمک نگرفت، اما در دیگر دیدار‌ها، کمک بسیار خوبی برای داوران بود. در فوتبال در برخی صحنه‌ها تصمیم گیری بسیار سخت می‌شود. خاطرم هست همین تیم فرانسه که قهرمان جهان شد در اولین بازی اش برابر استرالیا مهاجمش در محوطه جریمه متوقف شد که داور پنالتی نگرفت و حتی دستور ادامه بازی داد، اما VAR در بازبینی آن را پنالتی اعلام کرد و حتی مدافع استرالیا را یک کارت زرد داد. حالا اگر VAR نبود و آن پتالتی گرفته نمی‌شد بازهم فرانسه می‌توانست قهرمان شود.

این داور بین المللی درباره شایعه خداحافظی اش هم گفت: من نمی‌دانم این شایعات از کجا بروز می‌کند. اما فعلا قصد استراحت دارم. بعد انشاله در لیگ قهرمانان آسیا قضاوت خواهم داشت و می‌خواهم خودم را برای جام جهانی قطر آماده کنم. دوست دارم در جام جهانی بعدی هم انتخاب شوم وعملکرد خوبی ارائه کنم. در این مدت همه در روسیه تیم ما را تحسین می‌کردند و دوست دارم این افتخارآفرینی‌ها برای کشورم ادامه یابد. البته من در این افتخارآفرینی تنها نبودم و اگر آقای سخندان و منصوری نبودند شاید این عملکرد بدست نمی‌آمد.

Share/Save/Bookmark
مرجع : روزنامه جوان
کلمات کليدی: جام جهانی ، روسیه ، فغانی ، ویدئو چک