مرز هشدار چاقی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب: 107497
 
داشتن دور شکم 90 سانتی، مرزهشدار چاقی به شمار می آید که باید جدی گرفته شود.
نتایج مطالعات نشان می دهد، اگر دور شکم فردی، 95 سانت باشد یعنی این که چاقی دور شکم دارد و باید حتما این چاقی را درمان کند. 50 درصد جمعیت کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند، اما متاسفانه هشدارها درباره عوارض خطرناک چاقی در کشور جدی گرفته نمی شود، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی از مهم ترین عوارض چاقی و اضافه وزن است که در سنین پایین بروز می کند.
اصلاح شیوه زندگی، راهکار اصلی و اساسی درمان چاقی است و هر نوع روشی حتی زیبایی نیز تاثیری در پیشگیری از چاق شدن ندارد.
پیکر تراشی نوعی جراحی زیبایی است که افراد برای کاهش اندازه بدن اقدام به این کار می کنند؛ این در حالی است که پیکر تراشی، راهکاری برای درمان چاقی به شمار نمی آید. هر چند فرد با انجام عمل پیکر تراشی، چربی زیر پوست را بر می دارد اما اگر شیوه زندگی سالم و تغذیه مناسب را در پیش نگیرد، دوباره چاق می شود و به جای چربی های زیر پوستی، چربی ها احشایی رشد می کند؛ ضمن این که پیکرتراشی جراحی محسوب می شود و می تواند خطرات و عوارض ناشی از جراحی را نیز به همراه داشته باشد. حدود 70 درصد کل مرگ های قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی در زنان و مردان ایرانی، مربوط به بیماری های قلبی عروقی است.

دیابت دومین بیماری قابل انتساب به بالابودن نمایه توده بدنی، علت حدود 600 هزار مرگ در جهان بوده و 5/4 درصد در افرادی بوده است که نمایه توده بدنی زیر 30 داشته اند. بیماری مزمن کلیوی و سرطان ها نیز علت کمتر از 10 درصد مرگ های قابل انتساب به چاقی و اضافه وزن است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : روزنامه خراسان