هشدار آمریکا به شرکت‌های فعال در خط لوله گازی روس‌ها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: 107091
 
آمریکایی‌ها همزمان با جنگ تجاری با اروپا و چین، به شرکت‌های فعال در ساخت خط لوله گازی «نورد استریم» روسیه هشدار داده و آن‌ها را به تحریم تهدید کرده است.
 یک مقام وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با رویترز، با زبانی صریح، شرکت‌های فعال در احداث خط لوله «نورد استریم» را به تحریم تهدید کرد.

نرود استریم خط لوله‌ای است که از روسیه شروع و پس از گذشتن از بستر دریای بالتیک، گاز صادراتی روس‌ها را به آلمان می‌رساند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در یک پیام توئیتری ضمن انتقاد از کم بودن سهم پرداختی اروپایی‌ها برای خزانه ناتو، به صورت تلویحی به خط لوله نورد استریم هم اشاره کرده و از اتکای آلمان به انرژی روسیه ابراز نارضایتی کرده بود.

حالا آنطور که این مقام بی‌نام وزارت خارجه آمریکا گفته، واشنگتن به تهدید عملی شرکت‌های فعال در ساخت این خطوط لوله روی آورده است.

مقام مزبور به رویترز گفته: «ما به صراحت گفته‌ایم که شرکت‌های فعال در خط لوله صادرات انرژی روسیه، مشغول به کاری شده‌اند که خطر تحریم را برای آن‌ها به بار می‌آورد.»

این مقام آمریکایی در خصوص منطق واشنگتن برای مخالفت با ساخت این خط لوله گفته: «معتقدیم که این (خط لوله) ابزاری جدید برای زورگویی به اروپا و بخصوص اوکراین برای روس‌ها فراهم می‌کند و امنیت انرژی و ثبات کل اروپا را زیر سوال می‌برد. روسیه می‌داند که این پروژه باعث ایجاد انشقاق در اروپا می‌شود و می‌خواهد از همین مسئله، به نفع خود بهره‌برداری کند.»

ترامپ دیروز چهارشنبه در ابتدای نشست سران کشور‌های عضو ناتو در بروکسل گفته بود که آلمان «اسیر» روسیه است؛ «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم واکنش نشان داده و گفته بود که آلمان شرقی را به چشم دیده و حالا افتخار می‌کند که کشورش سیاست‌های مستقل خود را دارد.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: خط لوله گازی ، روس ها ، نورد استریم ، تحریم شرکت ها