ترامپ با خروج از برجام به منافع مردم جهان و آمریکا ضربه زد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: 107019
 
عضو حزب جمهوریخواه آمریکا برجام را توافقی مناسب و قابل سنجش دانست که کاخ سفید می‌بایست در آن می‌ماند و گفت: صهیونیست‌ها با سوق دادن ترامپ به خارج شدن از برجام، به توافقی ضربه زدند که هم به نفع جهان و هم به نفع مردم ایالات متحده بود.
«مارک دانکف» این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره اهمیت سفر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به سوئیس و اتریش و تلاش‌های اروپا برای بقای برجام مطرح کرد.

وی افزود: کشور‌های اروپایی می‌دانند که فروپاشی برجام سرانجام خوبی ندارد. تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با تشویق نتانیاهو انجام شد و نه تنها به اعتماد ایران به ما ضربه زد، بلکه برای اعتبار بین المللی آمریکا منفی بود.
این فعال سیاسی آمریکا تصریح کرد: اروپایی‌ها هم از سیاست ترامپ درباره برجام و هم مساله تضاد‌های ناتو با روسیه دچار نگرانی هستند. با وجود اینکه در گذشته توافقی میان آمریکا و روسیه وجود داشت که ناتو در شرق اروپا گسترش نیابد و کشور‌های عضو سابق بلوک شرق به آن وارد نشوند، ما شاهد عکس این روند بوده ایم. این موضوع و همین طور خروج آمریکا از برجام، می‌تواند به بی ثباتی اروپا بینجامد.
دانکف همچنین زیرپا گذاشتن برجام و دیگر توافق‌های بین المللی را تهدیدی برای جایگاه دلار آمریکا در اقتصاد جهانی دانست و تصریح کرد: گفته می‌شود که روسیه و کشور‌های اتحادیه اروپا به دنبال راه حلی برای جایگرین کردن دلار با دیگر ارز‌ها به منظور تبادل تجاری با ایران هستند که این تصمیم بر جایگاه دلار اثر منفی خواهد داشت.
وی خروج ترامپ از برجام در شرایطی که برای مردم آمریکا منفعت داشته است را نتیجه نفوذ لابی صهیونیستی در واشنگتن دانست و گفت: وقتی درباره سیاست خارجی آمریکا صحبت می‌کنیم، درمی یابیم که ائتلافی از صهیونیست‌ها و نئومحافظه کار‌ها آن را به پیش می‌برند. آن‌ها بر سیاست‌های روسای جمهوری آمریکا از دو حزب دمکرات و جمهوریخواه تاثیر دارند.
نامزد انتخابات سنای آمریکا یادآور شد: در این دولت، چهره‌هایی همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل بخشی از این روند هستند. لابی اسرائیلی و نتانیاهو بر سیاست خارجی آمریکا نفوذ دارند. برای همین توافق هسته‌ای ایران که برای جهان، اروپا، روسیه، چین و همین طور ایالات متحده سودمند بود، زیرپا گذاشته شد.
دانکف اظهار کرد: من به عنوان یک جمهوریخواه بار‌ها گفته بودم و اکنون دوباره می‌گویم که برجام توافقی مناسب و قابل سنجش بود و باید در آن باقی می‌ماندیم.
وی نفوذ لابی صهیونیستی در میان دو حزب را دلیل انفعال کنگره آمریکا در روند تصمیم گیری‌ها ترامپ دانست و افزود: میزان پول صهیونیست‌ها که برای نمایندگان کنگره هزینه می‌شود در کنار سیطره آن‌ها بر کمیته‌های مجلس نمایندگان و سنا شگفت انگیز است.
این فعال سیاسی آمریکا ادامه داد: کمیته نیرو‌های مسلح، کمیته امنیت ملی و اطلاعات یا کمیته روابط خارجی در مجلس نمایندگان و سنا، ترکیبی دارند که نشان می‌دهد صهیونیست‌ها بر آن‌ها سیطره دارند. آن‌ها با کنترل این کمیته ها، عملا خروجی آن‌ها را برای نمایندگان سنا و مجلس کنترل می‌کنند. وقتی کمیته روابط خارجی درباره مسایل خاورمیانه گزارشی می‌دهد، لابی اسرائیلی بر جزئیات آن گزارش تاثیر دارد.
دانکف، پول را یک ابزار اساسی برای نفوذ در کنگره آمریکا دانست و افزود: شلدون ادلسون و پال سینگر به عنوان دو صهیونیست ثروتمند، نمونه‌ای از چگونگی کسب نفوذ در واشنگتن از راه پول هستند. آن‌ها در بخش‌های مالی آمریکا و جهان نفوذ دارند و پول سنگینی برای حزب خود خرج می‌کنند.
«شلدون آدلسون» یهودی تبار آمریکایی است که پشتیبان وفادار و همیشگی رژیم صهیونیستی و از بزرگترین حامیان مالی حزب جمهوریخواه آمریکا و حزب لیکود در سرزمین‌های اشغالی است. او در سال‌های پیش خواستار بمباران اتمی ایران شده بود.
«پال سینگر» سرمایه گذار آمریکایی و عضو حزب جمهوریخواه آمریکا است که ثروت وی در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲.۹ میلیارد دلار برآورد شده است. او در سال‌های گذشته مخالف افزایش یک درصدی مالیات بود.
وی تاکید کرد: از این طریق، آن‌ها سیاست خارجی آمریکا را به گروگان گرفته اند. در سطح رسانه‌ها هم افرادی همچون رابرت مرداک نفوذ وسیعی در تلویزیون‌های آمریکا دارند و از این طریق خط سیاست خارجی نئو محافظه کاران را در سطح جامعه تبلیغ می‌کنند.
این نامزد سابق انتخابات سنای آمریکا تصریح کرد: منبع مالی هر دو حزب آمریکا همین جریان‌ها هستند؛ هم دمکرات‌ها و هم جمهوریخواهان از این گروه‌ها و افراد برای هزینه‌های انتخاباتی خود پول دریافت کرده و می‌کنند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در هجدهم اردیبهشت ماه در اقدامی یکجانبه که با استقبال رژیم صهیونیستی قرار گرفت به طور رسمی از توافق هسته‌ای ایران خارج شد.
سایر طرف‌های برنامه جامع اقدام مشترک بر حفظ و تداوم اجرای این توافق که پشتوانه قطعنامه شورای امنیت را هم دارد، تاکید دارند و در تلاشند تا با اتخاذ روش‌هایی بتوانند منافع اقتصادی ایران را تامین کرده و از گزند تحریم‌های آمریکا در امان بمانند.
جمهوری اسلامی ایران شرط ادامه حضور در برجام را بهره مندی از منافع اقتصادی و سایر مزایای مندرج در آن اعلام کرده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری ایرنا
کلمات کليدی: ترامپ ، جهان ، ایران