آمار جالب از حضور فوتبالیست‌های ایرانی در قطر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب: 107014
 
با پیوستن امید ابراهیمی به الاهلی قطر، تعداد بازیکنان ایرانی که در لیگ قطر بازی کردند به عدد ۵۰ رسید.
 رقابت باشگاه‌های فوتبال قطر در طول تاریخ بزرگترین مقصد فوتبالیست‌های ایرانی بوده و در هیچ کشوری به اندازه قطر بازیکن ایرانی حضور نداشته است.

بزرگترین فوتبالیست‌های تاریخ ایران نظیر علی دایی، علی کریمی، کریم باقری و خداداد عزیزی در لیگ قطر توپ زدند، اما آغاز فعالیت بازیکنان ایرانی در دهه ۶۰ شکل گرفت. در آن مقطع عبدالرضا برزگری و ابراهیم قاسمپور اولین بازیکنان ایرانی بودند که به فوتبال قطر رفتند. پس از آن بازیکنان شاخصی نظیر فرشاد پیوس، امیر قلعه‌نویی، برادران بیانی، عبدالعلی چنگیز، محمد پنجعلی، حمید درخشان، ناصر محمدخانی، نامجومطلق و ... به فوتبال این کشور روی آوردند.

اما از اواسط دهه هفتاد تا آغاز دهه نود با قدرت گرفتن لیگ امارات و از آن مهم‌تر باز شدن در لیگ‌های اروپایی، بازیکنان ایران کمتر رغبت به حضور در لیگ قطر پیدا کردند. ولی پس از کم‌رنگ شدن حضور بازیکنان ایرانی در اروپا و متعاقب آن، ممنوعیت حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال امارات و بالا رفتن میزان دستمزد در فوتبال قطر نسبت به ایران، این کشور را دوباره تبدیل به مقصد اصلی بازیکنان ایران شد.

در این سال‌ها حضور بازیکنان ایرانی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت رشد فزاینده‌ای داشته است بیش از نیمی از بازیکنان که در طول تاریخ در قطر بازی کردند در دهه نود به این کشور آمدند در این مدت از ۲۶ بازیکن ایرانی در لیگ قطر بازی کردند ۱۰ بازیکن ملی‌پوش بودند. اشکان دژاگه، مرتضی پورعلی گنجی، مسعود شجاعی، پژمان منتظری، مهدی طارمی، آندو تیموریان، سید جلال حسینی، قوچان‌نژآد، محمدرضا خلعتبری و هادی عقیلی در زمان بازی در تیم ملی در لیگ ستارگان قطر حضور داشتند که امید ابراهیمی نیز به این جمع اضافه شد.

العربی بزرگترین پایگاه ایرانی‌ها

باشگاه العربی قطر با حضور ۱۴ ایرانی نه تنها در بین باشگاه‌های قطری بیشترین ایرانی را در خود جای داده بلکه بین تمام باشگاه‌های خارجی در سطح دنیا بیشترین بازیکن ایرانی را در تاریخ خود دارد.

این باشگاه که از جمله باشگاه‌های قدیمی فوتبال قطر محسوب می‌شود در دهه ۶۰ مقصد اصلی بازیکنان ایرانی بود و ۶ بازیکن از ایران در آن سال‌ها در این تیم بازی کردند. در سال‌های اخیر نیز اشکان دژاگه و جواد نکونام در العربی عضویت داشتند

الاهلی مقصدی آشنا برای ایرانیان

الاهلی نیز از جمله باشگاه‌هایی هست که ایرانیان زیادی در آن بازی کردند و امید ابراهیمی هشتمین بازیکن ایرانی تاریخ باشگاه خواهد بود. بیش از این چنگیز، جباری، پیوس، رحمان رضایی، زندی، جلال حسینی و منتظری سابقه حضور در العربی را داشتندایرانی‌های غریبه با قهرمانی در قطر

سال‌های آغازین فعالیت بازیکنان ایرانی در قطر با قهرمانی‌های متعدد همراه بود. ابراهیم قاسمپور با ۳ قهرمانی به همراه العربی، الریان و السد پرافتخارترین بازیکن ایران در قطر است. کرمانی مقدم و قلعه‌نویی از دیگر بازیکنان ایرانی هستند که در قطر به قهرمانی رسیدند.

به جز این ایرانی‌ها در آن مقطع در کسب جوایز فردی نیز موفق بودند. فرشاد پیوس در الاهلی آقای گل لیگ قطر شد و کرمانی مقدم نیز عنوان بهترین بازیکن خارجی این کشور را دریافت کرد.

اما در سال‌های بعد هرچند که حضور ایرانی‌ها در قطرپرنگ شد، ولی مثمرثمر نبود و بازیکنان ایرانی در قهرمانی لیگ ناکام بودند. قهرمانی پورعلی گنجی در در جام ولیعهد، جام امیر و جام شیخ جاسم و همچنین فتح جام امیر قطر توسط فرهاد مجیدی و جام شیخ جاسم توسط هادی عقیلی تنها افتخارات بازیکنان پرتعداد ایرانی در سال‌های اخیر فوتبال قطر است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : نود
کلمات کليدی: ابراهیمی ، جباری ، قطر ، استقلال