ادعای تازه درباره اخراج دیپلمات‌های ایرانی از هلند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 106932
 
در سایه سکوت و انفعال و وادادگی سفارت ایران در لاهه و وزارت امور خارجه کشورمان، طرف هلندی در کمال آرامش به جای مجرم (بدلیل پناه دادن به یک تروریست جانی) در مقام شاکی نشسته و دو نفر از دیپلمات‌های ما را از این کشور اخراج کرده است.
«2 نفر از وابستگان سفارت ایران در تاریخ ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) از هلند اخراج شده‌اند و متاسفانه اطلاعات بیشتری در این زمینه نمی‌توانیم ارائه دهیم.» این جمله‌ای بود که هولبرت بِریده‌مَیِر، سخنگوی «سرویس اطلاعات و امنیت» هلند بیان کرد.

بیانیه سفارت ایران  در محکومیت قتل یک تروریست!

ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که سازمان اطلاعات و امنيت هلند (AIVD) بررسی دو پرونده قتل را در دستور کار قرار می‌دهد. پرونده اول مربوط به فردی است به نام احمد مولا ابوناهض «مشهور به احمد نیسی» از سران گروه تروریستی «جنبش الأحواز» که سال 2017 در مقابل منزلش توسط افراد ناشناس از پای درآمده بود و دیگری فردی به نام «علی معتمد» که در سال 2015 در شهر المیره در نزدیکی آمستردام به ضرب گلوله کشته شده بود.

بعد از کشته شدن احمد نیسی که دستش به خون تعداد زیادی از هموطنانمان آلوده بود و بر اثر درگیری‌های درون حزبی و به جرم دخل و تصرف در اموال حزب ابتدا از سمت خود معزول و سپس کشته می‌شود، گروهک تروریستی الاحواز با سوءاستفاده از شرایط، از آب گل‌آلود ماهی گرفته و در لاهه، ایران را به دست داشتن در قتل این تروریست متهم می‌کند.

دادگاه بررسی قتل «علی معتمد» و افشای هویت «کلاهی»

در کنار این قضیه پلیس هلند رسما اعلام می‌کند که پیگیری پرونده قتل شخصی به نام «علی معتمد» که در دسامبر 2015 به قتل رسیده بود به سرنخ‌هایی رسیده،«علی معتمد» همان «محمدرضا صمدی کلاهی» عامل انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله بهشتی و قریب به ۸۰ نفر از مسئولان نظام جمهوری اسلامی در دهه ۶۰ بوده است و افشای هویت واقعی این تروریست جانی دولت هلند را برای اعطای پناهندگی 30 ساله به وی با چالشی جدی مواجه می‌کند.

احضار سفیر ایران به AIVD و اخراج دو دیپلمات

این موضوع مسکوت می‌ماند تا سوم خرداد ماه که سازمان اطلاعات و امنيت هلند (AIVD)  پس از دعوت از سفیر جمهوری اسلامی ایران به محل این سازمان به وی اعلام می‌کند که ما شواهد و قرائنی داریم که جمهوری اسلامی ایران در ماجرای قتل علی معتمد و احمد نیسی دست دارد و به همین منظور دو نفر از پرسنل سفارت ایران می‌بایست خاک هلند را هرچه سریعتر ترک کنند.

موضع انفعالی و حقارت بار وزارت امورخارجه

در این میان هیچ‌گونه اعتراض، واکنش، توضیح یا حتی ملاقات مستقل برای مقابله با اتهام‌زنی هلند از سوی سفیر ایران در هلند و همچنین وزارت امور خارجه صورت نمی‌گیرد که این موضع حقارت بار و ذلیلانه به تقویت موضع هلند در این تصمیم اخراج دیپلمات‌های کشورمان کمک شایانی می‌کند.

بر همین اساس دو دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند بر اساس ضرب‌العجل سازمان اطلاعات و امنیت هلند (و نه وزارت امور خارجه این کشور) در تاریخ 17 خرداد 97 به صورت کاملا بی‌سر و صدا خاک این کشور را ترک می‌کنند.

کیهان در ادامه با لحنی اعتراضی می نویسد: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در چهارم تیرماه (18 روز پس از اخراج دیپلمات‌های ما از هلند) در پاسخ به پرسشی در این زمینه در حالی که گویا انتظار شنیدن چنین پرسشی هم نداشته در یک برنامه زنده تلویزیونی و در مقابل دوربین رسانه‌های خارجی اعلام می‌کند که موضوع را نه تایید می‌کند و نه تکذیب که این نوع نحوه پاسخگویی منفعلانه و البته بی‌سابقه در تاریخ سخنگویی! به جز جری کردن طرف هلندی و تایید ضمنی عملکرد آنها در اخراج دیپلمات‌های کشورمان معنای دیگری نمی‌توانست داشته باشد.

روزنامه ی اصولگرای کیهان مدعی است که: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، وزارت امور خارجه با توهم پیشبرد مذاکرات آتی برجام با طرف‌های اروپایی سعی داشته تا با نادیده گرفتن این موضوع به خیال خام خود در راه کمک به برجام و جلوگیری از تنش در سطح بین‌المللی برای حفظ وجهه داخلی (اگرچه به قیمت زیر سؤال رفتن عزت و اعتبار جمهوری اسلامی) گام بردارد که پایان مذاکرات ظهر جمعه وزیر امور خارجه با مقامات اروپایی در وین و ناکامی مذاکرات خط بطلانی بر این توهم کشید.

Share/Save/Bookmark
مرجع : روزنامه کیهان
کلمات کليدی: اخراج ، دیپلمات‌ ایرانی ، هلند