کره جنوبی نفت قزاقستان را جایگزین نفت ایران می کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
کد مطلب: 106656
 
به گزارش رویترز، منابع کشتیرانی و صنعتی گفتند، کره جنوبی با هدف یافتن جایگزینی برای نفت ایران، میزان خرید نفت ترکیبی «سی پی سی بلند» در سال ۲۰۱۸ را به ۴ برابر مدت مشابه سال گذشته رسانده است.
به گزارش رویترز، منابع کشتیرانی و صنعتی گفتند، کره جنوبی با هدف یافتن جایگزینی برای نفت ایران، میزان خرید نفت ترکیبی «سی پی سی بلند» در سال 2018 را به 4 برابر مدت مشابه سال گذشته رسانده است.

کره جنوبی، که حدود 3 درصد از کل نفت جهان را مصرف می کند، به شکل فزاینده ای در حال خرید نفت سی پی سی بلند است. این اقدام در حالی صورت می گیرد که پالایشگاه های کره ای خود را برای توقف خرید نفت از ایران و تبعیت از تحریم های دولت آمریکا که از ماه نوامبر اجرایی خواهد شد آماده می کنند.

به گفته منابع آگاه، میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران ممکن است در ماه سپتامبر به پایین ترین رقم 3 سال گذشته برسد.

مشهود ترین کاهش در واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه می اتفاق افتاده، یعنی زمانی که خرید نفت سئول از تهران به پایین ترین رقم از ژانویه 2016، یعنی 179 هزار و 444 بشکه در روز رسیده است.

همزمان با کاهش خرید نفت کره جنوبی از ایران، ارسال محموله های نفت قزاقستان به کره جنوبی از ماه می به این طرف به ارقامی بی سابقه رسیده و انتظار می رود در ماه جولای به بیش از 284 هزار بشکه در روز برسد.

کره جنوبی در بازه زمانی ژانویه تا جولای امسال 4 میلیون تن نفت سی پی سی بلند خریداری کرده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته تنها یک میلیون تن بوده است.

نفت سی پی سی بلند، عمدتا از نفت خام قزاقستان تشکیل شده و بخشی از این نفت ترکیبی نیز از میادین نفتی روسیه در دریای خزر تامین می شود. این نوع نفت از طریق خط لوله به پایانه یوژنایا اوزریوکای روسیه در ساحل دریای سیاه منتقل می شود.

انتظار می رود پس از توافق اوپک برای تعدیل توافق کاهش تولید، میزان تولید نفت روسیه و قزاقستان افزایش یابد.

به گفته تحلیلگران، نفت ترکیبی سی پی سی بلند کیفیتی مشابه نفت بک و میعانات ایران دارد.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: کره جنوبی، نفت، قزاقستان