اختلاف آماری در واردات گوشی با ارز دولتی
وزیر ارتباطات درست می‌گوید یا بانک مرکزی؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب: 106602
 
بعد از انتشار لیست اسامی شرکت‌های وارداتی دریافت‌کننده ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان توسط بانک مرکزی، اختلاف آماری میان لیست از پیش منتشر شده وزیر ارتباطات با این نهاد بانکی محرز شد.
اوایل تیر ماه سال جاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فهرست اسامی واردکنندگان گوشی تلفن همراه را که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، منتشر کرد.

این وزارتخانه با اعلام فهرستی از 40  شرکت واردکننده گوشی همراه در بیانیه‌ای نوشت: از ابتدای سال 97 تا 29 خردادماه به 40 شرکت واردکننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است؛ 30 شرکت از این فهرست با بخشی از ارز تخصیص داده‌شده اقدام به واردات گوشی تلفن همراه کرده‌اند.

همچنین گفته شده که رقم کل ارز اختصاص‌یافته به 40 شرکت مذکور 220 میلیون و 643 هزار و 206 یورو بوده که تاکنون محموله‌هایی با مجموع رقم 75 میلیون و 283 هزار و 860 یورو با عاملیت 30 شرکت واردکننده از گمرک ترخیص شده است.

به گزارش تسنیم، با توجه به اینکه بانک مرکزی از 21 فروردین ماه سال جاری در راستای سیاست جدید ارزی اتخاذشده به‌منظور مدیریت بهینه منابع ارزی کشور، به کالاهای ثبت‌سفارش‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارز مورد نیاز را تخصیص داده و تأمین کرده، روز گذشته در راستای شفاف‌سازی و دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات و نیز با توجه به تأکید و دستور رئیس‌جمهور، فهرست کالاهایی که در این مدت ارز رسمی 4200 تومانی دریافت کرده‌اند را منتشر کرد.

در این لیست اختلاف آماری بین آنچه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این مطرح کرده و جداول بانک مرکزی وجود دارد.

محمد جواد آذری جهرمی درباره دلیل وجود این اختلاف آماری در دو لیست عنوان کرد: دلیل این موضوع مربوط به بازه زمانی گزارش است.

وزیر ارتباطات افزود: گزارش وزارت ارتباطات مربوط به اول فروردین تا 29 خرداد است در حالیکه بازه گزارش بانک مرکزی از 21 فروردین تا نهم تیرماه است.

البته وی این را هم گفت که گزارش بانک مرکزی دقیق‌تر است.


Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: واردات گوشی ،ارز دولتی