واکنش وزیر کشور به خبر تجاوز به۴٠نفر در ایرانشهر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب: 106528
 
وزیر کشور با اعلام اینکه در خرمشهر یک مورد تیراندازی بوده و یک نفر زخمی شده، اما کسی کشته نشده است، گفت: ما با اعتراضی که بتوان امنیت آن را کنترل کرد مشکلی نداریم، اما بعضی مواقع این اعتراضات به کف خیابان می‌رسد و از دست معترضین نیز خارج می‌شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز یکشنبه ۱۰ تیر در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: هر سه ماه بنایمان این است که در خدمت اصحاب رسانه باشیم.

وی افزود: اولویت‌های وزارت کشور، موضوع امنیت، وحدت و انسجام ملی، رضایت مندی مردم، توسعه بر مبنای موضوعات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، حوزه آسیب‌های اجتماعی، مشارکت عمومی، آزادی‌های مدنی، بوده است.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: قطعاً در نیمه دوم سال تحرکات گروه‌های سیاسی برای انتخابات مجلس آغاز می‌شود، مذاکراتی با احزاب و گروه‌ها داشته‌ایم و سعی می‌کنیم فضایی آرام با نشاط، امن، امیدوار کننده و کار آمد را مهیا کنیم.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اعلام اینکه در خرمشهر یک مورد تیراندازی بوده و یک نفر زخمی شده، اما کسی کشته نشده است، خاطرنشان کرد: ما با اعتراض کنترل‌شده که بتوان امنیت آن را کنترل کرد مشکلی نداریم، اما بعضی مواقع این اعتراضات به کف خیابان می‌رسد و از دست همه افراد و معترضین نیز خارج می‌شود.

وزیر کشور در مورد لایحه قانون جامع انتخابات گفت: تدوین آن از دوران وزارت آقای موسوی لاری شروع شد و آقای پورمحمدی آن را به دولت بردند که در آنجا رای نیاورد و ایشان نامه‌ای به مقام معظم رهبری در این باره نوشتند که ایشان نیز موضوع را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند؛ این لایحه هفته گذشته دوباره صحن دولت مطرح شد و قرار شد مجدداً ظرف ۲ تا سه هفته مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

* وزارت کشور با تجمع در کنار مجلس بدون مجوز مخالف است

وی درباره تجمعات اظهار داشت: هر نوع تجمعی از سوی تشکل‌ها باید در برگیرنده مسئولیت همان تجمع باشد و نباید در جامعه تسری یابد و از کنترل خارج شود؛ وزارت کشور با تصمیم کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور برای تجمع در کنار مجلس بدون مجوز مخالف است و قطعا هم مجلس به آن رای نمی‌دهد.

* تا الان به این موضوع نرسیده‌ایم که گروه خاصی مردم را تهییج کرده باشند

رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال که چرا در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد چنین تجمعاتی در بازار نشد، گفت: ما در حوزه‌های مختلف دچار ناکارآمدی بوده‌ایم، ما تا الان به این موضوع نرسیده‌ایم که گروه خاصی مردم را تهییج کرده باشند، اما وقتی روند‌ها را بررسی می‌کنیم بی‌اعتمادی و تهمت، تخریب و سیاه‌نمایی را می‌بینیم.

وی ادامه داد: ما با فهم درست فضا اقدامی کنیم که دیگر شاهد این مسائل نباشیم اولین کار وحدت و انسجام ملی است، این به معنای عدم اعتراضات قانونی نیست بلکه باید جامعه را به سمتی ببریم که موجب انفعال نشویم.

* سپاه با وجود کمبود‌های مالی خود پیمانکار طرح حل مشکل آب آبادان و خرمشهر

وزیر کشور در بخش دیگر از سخنان خود در نشست خبری امروزش با خبرنگاران درباره مشکل آب خرمشهر و آبادان گفت: از سال ۷۱ همین طرح غدیر مطرح بود و این دولت آن را ظرف سه ماه انجام داده و ۱۵ تیر افتتاح می‌شود؛ پیمانکار آن هم سپاه بوده که با وجود کمبود‌های مالی به عنوان طرح ملی این کار را انجام داد، اما هنوز برخی در حال تهییج مردم هستند که چرا در این پنج روز تا ۱۵ تیر کاری نمی‌کنند؟ در حالی که با این طرح مشکلات آبی عمده‌ای حل می‌شود.

* امام جمعه ایرانشهر گفت که اطلاعاتش درست نبوده است

وی در مورد حادثه ایرانشهر اظهار داشت: ابتدا اطلاعات غلط به امام جمعه داده بودند که خودشان هم گفتند اطلاعات درست نبوده است، اما آمار صحیح این ماجرا چهار نفر بوده که شکایت کردند و با قاطعیت برخورد می‌شود؛ یک مورد دیگر هم در یکی از شهر‌ها گزارشش برای ما آمده که به استاندار گفتم با جدیت برخورد شود.

* تجاوز به ۴۱ نفر در ایرانشهر قطعاً کذب محض است

رحمانی فضلی گفت: خود آقای آملی هم از دیر انجام شدن مراحل دادرسی ناراحت بودند، اما گفتند امکانات قانونی ما در همین حد است، ولی حتماً موضوع رسیدگی می‌شود، تجاوز به ۴۱ نفر در ایرانشهر قطعا کذب محض است.

وی تصریح کرد: تجمعات صنفی و اعتراضی امنیتی نیست، مساله امنیتی دستگیری ۲۰ تیم عملیاتی در سه ماه گذشته و فعالیت ۳۶ گروه با تزریق پول و کمک‌های اطلاعاتی بیگانگان است که با اشراف اطلاعاتی و عملیاتی نیرو‌های امنیتی روبرو هستند، این مسائل امنیتی است.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی در مورد شکستن شیشه مغازه‌ها در بازار تهران از طرف ماموران نیروی انتظامی گفت: من همین امروز هم در جلسه شورای امنیت از فرمانده نیروی انتظامی همین موضوع را پرسیدم و گفتند با هدف دستگیری برخی افراد این اقدامات بوده است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به اینکه روزی پنج میلیون نفر مراجعه به ادارات وجود دارد، اظهار داشت: من همیشه به استانداران و فرمانداران تاکید کرده‌ام بحث تکریم ارباب رجوع را داشته باشند و شکایات مردمی را ظرف ۲۴ ساعت پاسخ دهند و گرنه با همان مسئول برخورد خواهد شد، زیرا بنای ما در وزارت کشور از صدر تا ذیل رسیدگی به مراجعات مردم است و رضایتمندی مردم فقط ناشی از پول و ارز نیست بلکه این مسائل را نیز در بر می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از دو میلیون نفر بیکار در کشور بوده و سالی یک میلیون نفر به آن اضافه می‌شود، اما دولت سال گذشته هشتصد هزار شغل ایجاد کرده که در ده سال گذشته بی سابقه بوده است، تاکیدم به همه این است برای رفع مشکل تلاش آن‌ها تلاش کنیم نه اینکه آن‌ها را تهییج کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سوالی درباره دیدار خود با کمیسیونر مهاجرت اتحادیه اروپا، اظهار داشت: ایران در مبارزه با مواد مخدر بیش از ٣٧٠٠ شهید داده و همین امسال بیش از ١٠٠٠ درگیری داشتیم که منجر به کشف ١٢٠٠ تن مواد مخدر شد که بخشی از آن برای انتقال به اروپا بود. به اروپایی‌ها گفتم نگاه ایران به این موضوع انسانی است و اگر این نگاه نباشد کافی است وزیر کشور ٢٤ ساعت چشمش را روی هم بگذارد ٢ میلیون پناهنده و ٢ هزار تن مواد مخدر به اروپا خواهد رفت.

* اروپا دستگان ایکس ری و سگ موادیاب به ایران نداد

وی افزود:، اما آن‌ها از دادن دستگاه ایکس ری و سگ‌های موادیاب به ما خودداری کردند. به اروپایی‌ها گفته ام که ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و شما باید در این مبارزه کمک کنید.

رحمانی فضلی ادامه داد: در درگیری اخیر در مرز‌های شرقی کشور آن‌ها فقط سی گلوله آر پی جی-٧ شلیک کردند و حتی با خودرو‌هایی تردد می‌کنند که دید در شب دارد. موضوع مواد مخدر، پناهندگان و تروریسم موضوعی بین المللی است و نهاد‌های بین المللی باید به کشور‌های فعال در این موضوع کمک کنند.

وی در مورد تغییرات استانداران گفت: پیداکردن فردی برای استانداری که هم کمی اقتصاد، امنیت و توانایی اداره استان را داشته باشد واقعا کار ساده‌ای نیست

* هر مدیری با دولت همسو نباشد، نیم ساعته برکنار می‌شود

وزیر کشور با اشاره به اینکه در وزارت کشور کادرسازی نشده، اما نظارت‌ها انجام می‌شود، گفت: با معاونین هر دوهفته یکبار یک استاندار را می‌آوریم و بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم و نقاط ضعف و قوت را مطرح می‌کنید البته قبول دارم ضعف‌هایی هست. من اگر مدیری ببینم که نظرش با دولت همسو نیست نیم ساعت هم تحمل نمی‌کنم و برکنارش می‌کنم، اما اینکه بگوییم، چون فلانی فرماندار زمان احمدی نژاد بوده الان چرا هست یک نظر اشتباه است؛ اگر اینطور باشد پس دولت بعد هم اگر آمد همه مدیران سوار کامیون بشوند بروند و یک عده جدید بیایند.

وی در مورد شایعه هواپیمای اختصاصی خود اظهار داشت: من با یک هواپیمای ۱۰ نفره نیروی انتظامی می‌روم؛ جایزه می‌دهم اگر کسی با این هواپیما یکبار بیاید و جرأت کند دوباره سوار شود.

* می‌توانستم با یک تلفن خانه‌ام را به طرح هادی روستا اضافه کنم، اما این کار‌ها را نکردم

رحمانی فضلی گفت: یک خانه باغچه در «فشند» از زمان صداوسیما دارم که قسطی هم آن را خریدم، بعد خبر می‌زنند: عمارت وزیر در «فشم»، در حالی که «فشند» با «فشم» ۲۰۰ برابر قیمتش متفاوت است؛ من از کسی شکایتی ندارم، حتی الان هم که خراب شده است اثاث من زیر خاک است، می‌توانستم با یک تلفن آن را به طرح هادی روستا اضافه کنم، اما این کار‌ها را نکردم.

وی درباره امنیت مرز‌های شرقی کشور خاطرنشان کرد: نیروی زمینی سپاه به جد در مرز پاکستان کار می‌کند و پاسگاه‌هایی را که می‌سازد در اختیار نیروی انتظامی قرار می‌دهد و شرایط خوبی وجود دارد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از همه حوزه‌ها با عراق در مسائل امنیتی همکاری دارد، گفت: با عراق رابطه خوبی داریم و نمونه آن اربعین است و ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر زائر به این کشور می‌فرستیم که بدون همکاری‌های ۲ جانبه امکان‌پذیر نیست؛ الان هم در حوزه قاچاق در غرب کشور عراق برای معبر‌های غیر قانونی اقدامات خوبی انجام داده و آن را مسدود کرده است و ما هم همین کار را کرده‌ایم.

وی در پاسخ به سوال دیگری عنوان داشت: ما ۲۵ استاندار را در یکسال گذشته تغییر و جابجا کردیم و در پنج استان دیگر هر زمان لازم شد این تغیرات را انجام می‌دهیم.

*عکس‌های کازان را به اسم عکس خانم‌ها در ورزشگاه آزادی منتشر کردند

رحمانی فضلی گفت: با اعتمادی که به نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی دارم اجازه دادم که در بازی ایران و اسپانیا خانواده‌ها هم در ورزشگاه حضور یابند؛ دیدم بعضی سایت‌های خارجی و داخلی را که عکس خانم‌های کشف حجاب کرده در کازان روسیه را به اسم عکس خانم‌ها در ورزشگاه آزادی پخش کردند، در حالی که هیچ گزارشی در مورد مسال اخلاقی به ما نشده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۴۷ حزب در کشور فعال هستند که هیچ کدام برای تجمع درخواستی به وزارت کشور نداده‌اند، در ادامه و در پاسخ به سوال دیگری بیان داشت: اتفاقات کازرون برای همه متاثرکننده بود؛ به هر حال جمعیت آنجا زیاد شد و باید ارتقا می‌یافت تا بودجه بیشتری برایش در نظر گرفته شود.

* تقسیمات کشوریِ بی‌مورد مشکلات زیادی به همراه دارد

رحمانی فضلی با تصریح بر اینکه وزارت کشور علاقه‌مند به تقسیمات کشوری نیست و تقسیمات کشوریِ بی‌مورد مشکلات زیادی به همراه دارد، اظهار داشت: در مورد کازرون قرار شد تا رضایت همه محقق نشود کاری صورت نگیرد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد کشت مواد مخدر در افغانستان، اظهار داشت: در سازمان ملل همیشه می‌گوییم که افغانستان دارای امنیت و توسعه می‌تواند جلوی انتقال مواد مخدر و پناهندگان را بگیرد.

وزیر کشور گفت: به آن‌ها پیشنهاد کشت جایگزین مانند زعفران و انار را دادیم تا درآمد کشاورزان دو برابر کشت مواد مخدر شود؛ این طرح را ارائه کردیم، اما افرادی که در حاشیه سود قرار دارند نگذاشتند این طرح جایگزین شود.

* اروپایی‌ها ضدپولشویی هستند، اما ٥٠ میلیارد دلار گردش مالی مواد مخدر دارند

وی تاکید کرد: در مجامع بین المللی همواره به آن‌ها می‌گویم شما که می‌گویید ضد پولشویی هستید، چطور است که ٥٠ میلیارد دلار گردش مالی مواد مخدر در بانک‌های شما وجود دارد؟

وی کاهش مجازات اعدام برای مجرمین مواد مخدر را از نظر خود به‌عنوان دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر دارای مشکلاتی خواند و در پاسخ به سوال دیگری اظهار داشت:
ما مدتی از سرباز سعید براتی اطلاعی نداشتیم، حتی از مراکز رسمی و غیر رسمی پیگیر این موضوع بودیم، البته هیچ پیشنهادی به ما نشده بود تا اینکه عکس وی منتشر شد و ما به دنبال نجات وی هستیم.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره موضوع کوله‌بری با بیان اینکه این موضوع ۲ بُعد سطحی و عمقی دارد، گفت: کوله بری یک زنجیره و شبکه بزرگی است، چرا که در مقطعی به خاطر تحریم‌ها اجازه دادند، از مرز‌های شرق و غرب کشور کالا وارد شود. الان این تبدیل به یک شبکه‌ای شده که ٩٠ درصد کالا‌ها از مرز عراق نمی‌آمد، بلکه عده‌ای کالا را بعنوان ترانزیتی از مرز‌های ما وارد می‌کردند و بعد به عراق می‌بردند و انجا دپو می‌کردند و بعد از انجا وارد کشور می‌شد.

وی افزود: تا اینجا یک تاجر، کامیوندار و کوله بر وارد شبکه می‌شدند، از طرفی بعضی کالا‌ها در همان شهر‌های مرزی مثل بانه، مریوان و ... در یک شبکه عظیم خرده فروشی عرضه می‌شد و بعضی از این کالا‌ها به بازار تهران می‌آمد و الان که ورود این کالا‌ها به مشکل برخورده است این شبکه ناراضی هستند و باعث شد مردم در برخی شهر‌های مرزی تجمع کنند.

رحمانی فضلی ادامه داد: از سویی قاچاق باید کم شود، اما نمی‌توانیم خرده فروشان و کوله بران را نادیده بگیریم و به همین جهت طرح ساماندهی بازارچه‌های مرزی را برای تامین معیشت مرزنشینان تدوین و تصویب کردیم تا در این بازارچه‌ها کالایشان را با تخفیف عرضه کنند.

* مسئول ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیستم

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مسئول ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیست، در پاسخ به سوال دیگری تصریح کرد: در ابتدای مسئولیتم، سه میلیون ۳۹۰ هزار نفر معتاد داشتیم که الان این تعداد به ۲ میلیون ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

رحمانی‌فضلی در پایان خاطرنشان کرد: ما در مواقعی که قاچاقچیان به کشور پاکستان فرار می‌کنند در محدوده خاصی طبق مذاکراتی که در حال انجام است امکان تعقیب را خواهیم داشت.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: رحمانی فضلی ، وزیر کشور ، خرمشهر ، کشته