سه طرح کمیسیون اقتصادی برای بهبود شرایط اقتصادی
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۴
کد مطلب: 106405
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سه طرح کمیسیون برای بهبود شرایط اقتصادی را تشریح کرد.
محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به سه ماموریت صحن به کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: یکی از مباحثی که کمیسیون پیگیر آن است استقلال بانک مرکزی است، در این زمینه اختلف جدی و با سابقه‌ای بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد برای استقلال بانک مرکزی باید مسیر را از ابتدا مسیر را طی کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس سال گذشته موضوع را پیگیری کرد؛ اما شورای نگهبان با تطبیق مصوبه مجلس با قانون اساسی و شرع طرح را تایید نکرد و در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیمات بدتری گرفته شد و استقلال بانک مرکزی کمرنگ‌تر شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: در قانون جدید این موارد اصلاح شده و در قالب اصلاح قانون بانک مرکزی موضوع را پیگیری می‌کنیم تا آخر سال در صحن علنی تصویب و نهایی شود.

وی در خصوص ایجاد بانک توسعه‌ای توضیح داد: بحرینی به عنوان رئیس کمیته پول و مالی کمیسیون پیش نویس طرح ایجاد بانک توسعه‌ای را نهایی کرده است و پیشنهاداتی در زمینه استفاده از صندوق توسعه ملی نیز ارائه شده است تا در نهایت با رایزنی با دولت ایجاد بانک نهایی و تصویب شود.

این نماینده مجلس بیان داشت: در زمینه ایجاد بانک توسه‌ای بحرینی با سیف و کرباسیان نشست داشته و قرار است با جهانگیری نیز در این زمینه رایزنی شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح ساماندهی نظام بانکی توضیح داد: مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی از نحوه ساماندهی نظام بانکی ارائه کرده و تیمی برای جمع بندی طرح در نظر گرفته شده است در این طرح به دنبال آن هستیم که وضعیت بانک‌های داخلی کشور از نظر تراز‌های مالی بهبود پیدا کند و مطالبات با برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت محقق شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خانه ملت
کلمات کليدی: مجلس ، دولت ، کمیسیون اقتصادی