هیلی در دیدار با مودی: وابستگی به نفت ایران را قطع کنید
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب: 106331
 
نماینده آمریکا در سازمان ملل در دیدار با نخست وزیر هند تاکید کرد که این کشور باید وابستگی به نفت ایران را قطع کند.
"نیکی هیلی" نماینده آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه در دیدار با "نارندرا مودی" نخست وزیر هند گفت که این مهم است که وابستگی به نفت ایران را قطع کنید و گفت که آمریکا بر این موضوع کار خواهد کرد که به هند این اجازه را بدهد تا از بندر ایران به عنوان کریدوری به افغانستان استفاده شود.

آمریکا به کشور‌های مختلف اعلام کرد که که چهارم نوامبر تمامی واردات نفت از ایران را متوقف کنند و احتمالا هیچ معافیتی در این زمینه ارائه نخواهد داد.

هند پس از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می‌آید و مبادلات تجاری ایران و هند در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ میلادی حدود ۱۲.۸۹ میلیارد دلار بوده است. واردات هند از ایران ۱۰.۵ میلیارد دلار بوده که بخش عمده‌ای از آن را نفت تشکیل می‌دهد و ارزش صادرات هند به ایران نیز ۲.۴ میلیارد دلار است.

در زمان تحریم‌های گذشته، هند بخشی از پول نفت ایران را به صورت کالا تحویل می‌داد و بخش دیگری از پرداختهایش را به صورت روپیه و از طریق بانک UCO و دیگر بانک‌هایی که در کشور‌های غربی فعالیتی ندارند پرداخت می‌کرد.

در کنار نفت خام، هند منافع دیگری نیز در ایران دارد که مهمترین آن بندر چابهار است. این بندر اهمیت استراتژیک برای هند داشته، چون بخشی از مسیر دریایی هند به شمار می‌آید که به کمک آن پاکستان را دور میزند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: نماینده آمریکا ، هیلی ، نخست وزیر هند ، نفت ایران