چشم‌انداز توافق کره‌شمالی و آمریکا چگونه خواهد بود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب: 105214
 
یک کارشناس آلمانی با توجه به فقدان اعتبار بازیگران اصلی توافق هسته ای بین کره شمالی و آمریکا، درباره چشم انداز این توافق ابراز تردید کرده و روند خلع سلاح اتمی کره شمالی را بسیار دشوار و طولانی پیش بینی کرد.
به گزارش "اریک جی بالباخ"، از کارشناسان مسائل کره شمالی در دانشگاه آزاد برلین و از محققان مهمان در موسسه علم و سیاست برلین در مصاحبه ای با نشریه "فوکوس" آلمان به بررسی چشم انداز و نتایج دیدار امرشوز رهبر کره شمالی و رئیس جمهور آمریکا در سنگاپور پرداخت.
 
"دونالد ترامپ"، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که سه شنبه در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند، پس از چندین ساعت مذاکره سرانجام توافق کردند.
 
ترامپ درباره این توافق گفت که انتظار داریم روند خلع سلاح به زودی آغاز شود. سندی که امضا کردیم بسیار جامع است.
 
ترامپ در کنفرانس خبری مشترکی تاکید کرد که تحریم های کره شمالی تا پایان خلع سلاح باقی می مانند.
 
"بالباخ"، درباره نتایج این دیدار گفت که برای هر دو طرف این توافق، حالا این مسئله مطرح است که این دیدار را به عنوان یک موفقیت سیاست داخلی فروخته و عرضه کنند. "کیم جونگ اون" چیزی را به دست آورده است که سلفش به آن دست نیافته بود. وی توانست در دوران مسئولیت خود با رئیس جمهور آمریکا دیدار کند. وقتی ما تصاویر این دیدار را دقیقا می بینیم متوجه می شویم که این یک نمایش کاملا کارگردانی شده است. این یک وضعیت کاملا ناب برای کره شمالی بود. کره شمالی می خواست نشان دهد  که کاملا در یک سطح با آمریکا دیدار کرده است.
 
این کارشناس برجسته آلمانی در ادامه از اهمیت این نشست برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته و تصریح کرد: اساسا برای وی اهمیت داشت که در این نشست چیزی امضا شود.
 
وی همچنین تاکید کرد که البته ما باید این دیدار را از یک روند احتمالی خلع سلاح اتمی کره شمالی جدا کنیم. این دیدار به طور اساسی  به عنوان اولین گام به سوی دیپلماسی در بالاترین سطوح قابل تمجید است. اما در زمینه خلع سلاح اتمی کره شمالی، این تنها اولین گام از یک روند مذاکرات طولانی مدت و حساس بود. مسئله مهم این است که حالا چگونه این موفقیت به دست می آید که این نشست را به یک مناسبات دیپلماتیک طولانی مدت هدایت کنیم.
 
این کارشناس برجسته آلمانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که سند توافق کره شمالی و آمریکا تا چه اندازه ارزشمند است گفت: ما باید این مسئله را در نظر بگیریم که محور آمریکا-کره شمالی تنها یکی از شاخه ها در روند خلع سلاح هسته ای است. بخشی از فرآیندهای دیپلماتیک آینده باید شامل هم روندهای دو جانبه و هم چند جانبه باشد. در واقع باید این پرسش مطرح شود که جایگزین این روند چه خواهد بود . جایگزین مذاکره جنگ است.
 
وی در ادامه از نقش مهم چین در این روند مذاکرات سخن گفته و در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد که این دیدار طبیعتا سهم خیلی مهمی در اعتبار کره شمالی دارد. پرستیژی که کره شمالی از این نشست به دست آورد بسیار بالا است. تصاویر روزهای اخیر این مسئله را نشان می دهد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا رهبر کره شمالی در دراز مدت به این توافق پایبند خواهد ماند گفت: این مسئله کاملا بستگی به این دارد که جامعه بین المللی آماده است چه هزینه ای را برای این مسئله پرداخت کند. قطعا کره شمالی در کوتاه مدت از سلاح های اتمی خود دست نخواهد کشید. این کشور مدتهای طولانی برای دستیابی به این تسلیحات در برنامه های اتمی خود سرمایه گذاری کرده است. این یک روند طولانی خواهد بود. اینکه آیا طرفین این توافق در نهایت به یک قرارداد پایبند خواهند ماند سوالی بزرگ است. یک مسئله اصلی، عدم اطمینان به بازیگران اصلی این توافق است. حالا این مسئله مطرح است که یک روند دیپلماتیک واقع بینانه را در پیش گیریم. این مسئله بعید است که حالا سریعا راه حلی به دست آید که در آن همه مسائل برطرف شود. مشکلات بسیار پیچیده بوده و اعتماد بین بازیگران این روند در حال نابودی است. مسئله قرار گرفتن در یک روندی مطرح است که می تواند حدود 10 تا پانزده سال به طول انجامد.
 
این کارشناس برجسته آلمانی در ادامه تصریح کرد که دستیابی به یک راه حل نهایی برای این مسئله به این سرعت امکان پذیر نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: توافق ،کره‌شمالی و آمریکا