فرش هریس آذربایجان زیر پای «ترامپ» و «اون» +عکس
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۲
کد مطلب: 105200
 
شاید جذاب‌ترین نکته این دیدار برای ایرانی‌ها، در اتاق ملاقات غیررسمی ترامپ و اون بود. جایی که قاب دوربین‌ها، بخشی از فرش سرخ رنگی را هم ثبت کردند که فرشی ایرانی است. فرش هریس آذربایجان که در محل ملاقات آنان پهن شده بود، البته برای ترامپ شاید آشناتر باشد.
دیروز صبح رییس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی پس از حدود ۷۰ سال با یکدیگر دیدار کردند، تفاهم‌نامه امضا کردند، ناهار مشترک خوردند و روبه‌روی خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها ایستادند و از این دیدار و برنامه‌های آینده‌شان حرف زدند. مثل همیشه، اما حاشیه‌های این دیدار، پررنگ بود.


رسانه‌ها که علاقه فراوانی به نوشتن درباره تمام جزییات این دیدار داشتند، همه زوایا و جوانب این دیدار را به‌دقت زیر ذره‌بین قرار دادند. به همین خاطر بود که خبر‌های حاشیه‌ای این دیدار، بیشتر از همیشه منتشر شد.


از جمله هزینه بالای برگزاری این دیدار چند ساعته که در سنگاپور انجام شد و رقم آن حدود ۲۰‌میلیون دلار اعلام شد. این را نخست‌وزیر سنگاپور گفته و افزوده است: «این نشست یک عملیات بسیار مهم در پشت خود دارد که علت‌اش ابعاد آن، تعداد خبرنگاران پوشش‌دهنده آن و سطح تدابیر امنیتی لازم برای آن است.»


هتلی که رهبر کره‌شمالی در آن اقامت دارد نیز از جمله هتل‌های بسیار گران‌قیمت و لوکس در سنگاپور محسوب می‌شود.


اما تأمین این هزینه سرسام آور را چه کسی پذیرفته بود؟
«نگ اِنگ هِن» وزیر دفاع سنگاپور گفته بود این کشور هم برای آنکه نقش کوچکی در این نشست تاریخی ایفا کند، حاضر است هزینه‌ها را پرداخت کند.
از سویی دیگر، کمپین بین‌المللی نابودی تسلیحات هسته‌ای «آیکن» برنده جایزه صلح نوبل در سال گذشته، نیز پیشنهاد کرده بود که جهت کمک به تلاش‌ها برای ممنوعیت و نابودی تسلیحات هسته‌ای، این هزینه‌ها را پرداخت کند.


اما شاید جذاب‌ترین نکته این دیدار برای ایرانی‌ها، در اتاق ملاقات غیررسمی ترامپ و اون بود. جایی که قاب دوربین‌ها، بخشی از فرش سرخ رنگی را هم ثبت کردند که فرشی ایرانی است. فرش هریس آذربایجان که در محل ملاقات آنان پهن شده بود، البته برای ترامپ شاید آشناتر باشد.


چرا که پیش از این نیز، عکس‌هایی از «تیفانی» دختر رییس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید هم منتشر شده بود که در آن عکس‌ها نیز فرش هریس آذربایجان به چشم می‌خورد.


ناهار سرو شده در این دیدار هم نکته حاشیه‌ای دیگری بود که خبر‌ها و عکس‌هایی از آن منتشر شد. ناهار کاری دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی در سنگاپور صرف شد و غذا‌های موجود در این برنامه شامل انواع غربی و کره‌ای بود.


رهبران دو کشور و همراهان‌شان برای پیش‌غذا کوکتل میگو با سالاد آواکادو، کرابوی انبه سبز یا اویسئون، نوعی غذای کره‌ای متشکل از سبزیجات بخارپز داشتند. وعده اصلی از میان دنده گوساله، گوشت خوک شیرین شده و کمی ترد با برنج سرخ شده یا ماهی قزل‌آلا با سس سویا و تربچه بود. همچنین تارت شکلات تلخ یا بستنی وانیلی به‌عنوان دسر سرو شد.


حاشیه‌ها حتی به توالت‌فرنگی رهبر کره‌شمالی هم رسید و رسانه‌ها به نقل از «دیلی میل» نوشتند که رهبر کره‌شمالی در سفرش به سنگاپور به منظور دیدار تاریخی با رییس‌جمهوری آمریکا در کنار تمامی تدابیر امنیتی که برای حفظ جانش برقرار کرده؛ نظیر بردن لیموزین ضد گلوله خود به همراه تیم محافظان مخصوص لیموزین و استفاده از دو هواپیمای گمراه‌کننده در کنار هواپیمای حامل خودش، توالت شخصی‌اش را نیز همراه خود برده است.

Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: اون ، ترامپ ، فرش هریس آذربایجان ، عکس