فاصله عجیب بارش‌ها در نقاط مختلف ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: 104976
 
فاصله ۹۵۴ میلیمتری بارش ها در پربارش ترین و کم بارش ترین نقطه ایران، فاصله عجیبی است که در کمتر کشوری از جهان نظیر این اختلاف بارشی در دو نقطه با جمعیت ساکن مشاهده می شود.
اغلب کشور‌های جهان آب و هوایی تقریبا یکسان در بیشتر پهنه خود دارند، اما ایران کشوری چهارفصل و با آب و هوای کاملا متفاوت، در آنِ واحد در نقاط مختلف خود است.

میانگین بارش‌های جهانی ۷۵۰ میلیمتر در سال است. میانگین بارش‌های ایران به صورت درازمدت (آمار ۴۹ ساله) حدود ۲۵۰ میلیمتر در سال است، اما اگر آمار بارش‌های ۱۰ سال اخیر را نگاه کنیم، این میانگین به زیر ۲۵۰ میلیمتر رسیده است.

اگر فقط نقاط با جمعیت ساکن را در نظر بگیریم یعنی به جز بیابان‌ها و نقاط بدون جمعیت، بیشتر نقاط ایران بارش‌هایی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیمتر در سال دارد، بخشی از نقاط کشور بیش از ۴۰۰ میلیمتر و بخشی دیگر زیر ۱۰۰ میلیمتر بارش دارند.

در این بین، برخی نقاط کشور هستند که بیش از میانگین جهانی در طول سال بارش دارند و حتی بارش‌های ۱۰۰۰ میلیمتری در ایران به ثبت می‌رسد، اما برخی نقاط دیگر به شدت با کسری بارش مواجه اند.

در سال آبی جاری (از ابتدای مهر ۹۶ تا عصر روز هجدهم خردادماه ۹۷) پربارش‌ترین نقطه ایران، رامسر - صفارود در استان مازندران با ثبت ۹۵۷.۵ میلیمتر بارش و کم بارش‌ترین نقطه ایران، هوشک - سراوان در استان سیستان و بلوچستان با ثبت تنها ۳.۳ میلیمتر بارش بوده است.

فاصله ۹۵۴ میلیمتری بارش‌ها در پربارش‌ترین و کم بارش‌ترین نقطه ایران، فاصله عجیبی است که در کمتر کشوری از جهان نظیر این اختلاف بارشی در دو نقطه با جمعیت ساکن مشاهده می‌شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: میزان بارش ها ، سال آبی ، خشکسالی ، بارش های ایران