۳ اظهارنظر عجیب ترامپ درباره کره شمالی

خبرگزاری تسنیم , 18 خرداد 1397 ساعت 13:35

رئیس جمهور آمریکا قصد دعوت از رهبر کره شمالی برای سفر به واشنگتن و دیدار در کاخ سفید را دارد.


دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا عصر روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفته است که "هیچ مشکلی برای میزبانی از رهبر کره شمالی در آمریکا ندارد. "

رئیس جمهور آمریکا بر این باور است که اگر نشست وی با رهبر کره شمالی در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۲ خردادماه در سنگاپور موفقیت آمیز باشد، از کیم جنگ اون برای دیدار در کاخ سفید دعوت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری "وُکس" این اظهارات ترامپ کاملا عجیب و قابل توجه است. رهبران آمریکا معمولا از متحدان اصلی و دوستان نزدیک خود برای دیدار در کاخ سفید دعوت به عمل می‌آورند. روسای جمهور آمریکا هرگز از دیکتاتور‌ها برای دیدار و گفتگو در کاخ سفید دعوت به عمل نیاورده اند.

ترامپ معتقد است که دعوت از رهبر کره شمالی برای سفر به آمریکا کار اشتباهی نیست. در ماه مارس نیز ترامپ از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای سفر به واشنگتن دعوت به عمل آورده بود.

البته این همه ماجرا نیست. ترامپ حتی خواستار عادی شدن روابط با کره شمالی شده است.

عادی شدن روابط سیاسی به معنای آن است که دو کشور دیپلمات‌های خود را به کشور‌های یکدیگر بفرستند و روابط اقتصادی توسعه یابد. دیپلمات‌ها باید برای ایجاد یک رابطه عادی بین واشنگتن و پیونگ یانگ تلاش کنند، رابطه‌ای که طی دهه‌های اخیر به شدت ضعیف بوده است.

کارشناسان سیاسی بر این باورند که کره شمالی سال‌های سال است که به دنبال عادی کردن روابط سیاسی با آمریکا است چرا که این مساله موجب مشروعیت بخشی به نظام کره شمالی در عرصه جهانی می‌شود.

به عنوان مثال در سال ۲۰۰۵ میلادی کره شمالی قول داد تا قابلیت‌های هسته‌ای خود را برچیند و در مقابل روابط پیونگ یانگ با واشنگتن عادی شود.

به نظر می‌رسد یکی از روش‌هایی که ترامپ می‌تواند این روابط را بهبود بخشد، از طریق امضای اعلامیه مربوط به پایان جنگ در شبه جزیره کره است. جنگ در شبه جزیره کره عملا در سال ۱۹۵۳ میلادی پایان یافته است، ولی دو کشور هنوز هیچ پیمان صلحی را امضا نکرده اند و به طور فنی در حالت جنگ قرار دارند.

حداقل ترامپ قصد امضای یک پیمان صلح را با کره شمالی دارد، چیزی که پیونگ یانگ نیز به دنبال آن است. بر اساس اعلام مقام‌های پنتاگون و سیا، کره شمالی نگران اشغال خاک این کشور و سرنگونی رژیم سیاسی است.

ترامپ اخیرا گفته است که تمایلی برای استفاده از واژه "حداکثر فشار" علیه کره شمالی ندارد و اگر نشست ۱۲ ژوئن با رهبر کره شمالی نتیجه خاصی نداشته باشد، دوباره از این واژه استفاده خواهد کرد.


کد مطلب: 104757

آدرس مطلب: http://newsirani.com//news/104757/۳-اظهارنظر-عجیب-ترامپ-درباره-کره-شمالی

خبر ایرانی
  http://newsirani.com