گودباي ‌پارتي مرد پرتغالي در روسيه!
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۴
کد مطلب: 103782
 
به نظر می‌رسد تیم ملی فوتبال ایران و کارلوس کرش پس از هفت سال به خط پایان رسیده‌اند و آنطور که سرمربی پرتغالی به خبرگزاری رویترز خبر داده، او با رد تمدید قرارداد شش ماهه تا پایان جام ملت‌ها پس از جام جهانی از نیمکت ایران خداحافظی می‌کند.
با پایان کار ایران در جام جهانی روسیه قرارداد کارلوس کرش هم با تیم ملی به پایان می‌رسد، قراردادی که پس از جام جهانی برزیل تمدید شد و حالا تنها چند هفته تا پایان آن باقی مانده است. برخلاف چهار سال قبل، اما این‌بار گویا نه فدراسیون و نه کرش علاقه‌ای به ادامه همکاری ندارند و شرایط شباهتی به روز‌های پس از بازگشت تیم ملی از برزیل ندارد. آن روز‌ها با فشار مردم و نتایجی که فوتبال با کرش گرفته بود، سرمربی پرتغالی ماندنی شد. البته وزارت ورزش یکی از مخالفان تمدید با سرمربی پرتغالی بود، اما در نهایت فشار افکار عمومی نتیجه داد تا کفاشیان حرف محمود گودرزی وزیر وقت ورزش را زمین بیندازد و پای قرارداد جدید کرش را امضا کند. این روزها، اما اوضاع کاملاً متفاوت است. با حاشیه‌ها و جنجال‌های کرش در این چند سال، نه در فدراسیون و نه در وزارت ورزش نشانه‌ای برای ادامه همکاری با کرش دیده نمی‌شود تا جایی که در یک سال اخیر کمتر تلاشی از سوی فدراسیون برای پیشنهاد تمدید با کرش صورت گرفته است.

مذاکره برای تمدید با بی‌میلی
اسفند گذشته بود که خبرگزاری رویترز از پیشنهاد شش ماهه تمدید قرارداد با کرش خبر داده بود: «فدراسیون فوتبال ایران پیشنهاد تمدید قرارداد با کرش را پس از جام جهانی و تا سال ۲۰۱۹ ارائه کرده است. کارلوس نه تنها بابت کارهایش طی سال‌های اخیر، بلکه برای آینده نیز مورد توجه فدراسیون فوتبال ایران بوده است. او می‌داند که ایران مایل است تا قرارداد وی را تمدید کند. بنابراین او این پیشنهاد را دقیقاً مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد داد و شرایط فنی و ساختاری را که برای تیم مهم است در نظر خواهد گرفت.»
پیشنهاد تمدید تا پایان جام ملت‌ها هم از نظر خیلی‌ها از سوی فدراسیون هوشمندانه بود، چراکه با توجه به فاصله کوتاه جام جهانی تا جام ملت‌ها، مهدی تاج به‌رغم میل باطنی‌اش و با توجه به اینکه آوردن یک مربی جدید زمان می‌خواست در نظر داشت تیم ملی با کرش در جام ملت‌ها حضور پیدا کند و پس از آن با این مربی قطع همکاری کند.
البته خیلی‌ها به ماندن کرش با توجه به پیشنهاد شش ماهه فدراسیون امیدوار نبودند، اما مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال اوایل اردیبهشت در حاشیه مجمع هیئت فوتبال استان خراسان رضوی از توافق با کرش برای تمدید خبر داده بود: «توافقاتی بین ما و کرش حاصل شده و با هم هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ایم.» حتی سوم اردیبهشت‌ماه محمود شیعی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از ادامه همکاری با کرش تا پایان جام ملت‌ها خبر داد: «او تا پایان جام ملت‌های ۲۰۱۹ در تیم ملی حضور دارد و پس از آن درباره ادامه همکاری با او تصمیم‌گیری می‌کنیم.» با این حال عدم شرکت کرش در مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌ها در امارات با بیان اینکه «وقتی قرارداد ندارم، چرا به عنوان سرمربی ایران در این مراسم حاضر شوم!» ابهام‌ها درباره آینده کرش روی نیمکت ایران را بیشتر کرد.
اعلام پایان همکاری پس از جام جهانی
سرانجام کرش که همراه تیم ملی فوتبال در ترکیه به سر می‌برد با رد صحبت‌های مسئولان فدراسیون مبنی بر توافق تا پایان جام ملت‌های ۲۰۱۹، از قطع همکاری‌اش با تیم کشورمان در پایان جام جهانی خبر داد. کرش ۶۵ ساله پنج‌شنبه بود که به خبرگزاری رویترز گفت: «تقریباً یک سال از صعود ما به جام جهانی گذشته و این حقیقت دارد که آن‌ها به من قراردادی شش ماهه برای هدایت ایران در جام ملت‌های آسیا پیشنهاد داده‌اند. این پیشنهاد، اما در حد انتظارات من نبود. پرونده مذاکرات دیگر بسته و برای من تمام شده است. پیش از اینکه به استانبول بیاییم، قرار بود فدراسیون در مورد پیشنهادش تجدیدنظر کند، اما آن‌ها اطلاعی به من ندادند. بنابراین حالا دیگر باید این مسئله را فراموش کنیم و به پیش برویم.»
به نوشته خبرگزاری رویتر، کرش که قصد داشت بعد از جام جهانی بازنشسته شود و زمان بیشتری با خانواده‌اش بگذراند، حالا می‌خواهد اولین مربی‌ای شود که پنج بار به جام جهانی صعود کرده است: «این فکر در ذهن من رشد کرد و با صدای بلند مرا مورد خطاب خود قرار داد و من بیشتر درباره این فرصت یگانه تاریخی به فکر فرو رفتم، برای اینکه تبدیل به تنها مربی تاریخ شوم که با پنج کشور به جام جهانی صعود کرده است. حالا علاقه و انگیزه‌ام افزایش یافته و این مهم‌ترین هدف و انتظار از خودم خواهد بود.» سرمربی تیم ملی ایران از پیشنهاد‌های آفریقایی و آسیایی‌اش خبر داده است: «من دو پیشنهاد دارم، یکی از آفریقا و دیگری از آسیا. این دو تیم برای صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ شانس زیادی دارند، اگر این اتفاق نیفتاد بعد از جام جهانی به دو پیشنهادی که از انگلیس دارم، فکر خواهم کرد.» از ازبکستان به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی کرش نام برده می‌شود. اعلام خبر قطع همکاری کرش با ایران پس از جام جهانی در شرایطی است که مسئولان فدراسیون هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : روزنامه جوان
کلمات کليدی: کی روش ، جام جهانی ، فوتبال ، پرتغال ، مربی ، روسیه