لغو برجام چقدر از صادرات نفت ایران را کاهش می‌دهد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
کد مطلب: 101346
 
تحلیلگران موسسه سی تی گروپ نوشتند حتی اگر ترامپ در روز ۱۲ می تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید نکند تنها حدود ۲۰۰ هزار بشکه از صادرات روزانه نفت ایران آسیب خواهد دید.
به نقل از پایگاه خبری سی ان بی سی، تحلیلگران موسسه سی تی گروپ به دلیل افزایش تقاضا و احتمال اختلال در عرضه نفت از سوی ایران و ونزوئلا، پیش بینی خود از قیمت نفت را در سال جاری و سال آینده افزایش دادند.

بر این اساس، این تحلیلگران پیش بینی خود از قیمت نفت در سال جاری و سال آینده را ۵ تا ۶ دلار در هر بشکه افزایش داده اند. بر این اساس قیمت متوسط نفت برنت در سال جاری ۶۵ دلار و در سال آینده میلادی ۵۵ دلار خواهد بود. این تحلیلگران گفتند، بهبود تقاضا موجب شده تا پیش بینی خود از قیمت نفت را افزایش دهند.

بر اساس گزارش سیتی گروپ، نوسانات بالا در قیمت نفت به دلیل ریسک‌های ژئوپلتیک و سیاسی همچنان ادامه خواهد داشت.

سیاست خارجی تهاجمی‌تر تیم جدید دولت ترامپ و افزایش تنش‌ها با ایران و کره شمالی می‌تواند موجب رشد قیمت نفت شود. روابط نه چندان مطلبو غرب و روسیه نیز در حال افزایش جو عدم قطعیت در بازار نفت است.

اما در حالی که نگرانی‌های ژئوپلتیک در حال افزایش قیمت نفت است، بازار همچنین نگران تاثیرات مفنی احتمالی مواضع تجاری ترامپ بر اقتصاد جهانی و قیمت نفت است.

در این گزارش همچنین خاطر نشان شده که این ریسک وجود دارد که در ۱۲ ماه می، آمریکا از برجام خارج شود. «ریسک متوجه عرضه نفت ایران طیف بسیار وسیعی از احتمالات را در بر می‌گیرد. حتی اگر ترامپ در روز ۱۲ می‌تعلیق تحریم‌ها را تمدید نکند» تنها حدود ۲۰۰ هزار بشکه از صادرات روزانه نفت ایران آسیب خواهد دید. اما اگر کل توافق هسته‌ای از هم بپاشد، ممکن است روزانه یک میلیون بشکه از نفت ایران از بازار حذف شود.

در این گزارش همچنین پیش بینی شده که تحرم کامل ونزوئلا از سوی آمریکا ممکن است روزانه ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات ونزوئلا را کاهش دهد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: خروج آمریکا از برجام ، صادرات نفت ، نفت ایران ، قیمت نفت