هشدار آلمان درباره گسترش شکاف‌ها بین روسیه و غرب
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۵
کد مطلب: 101236
 
رئیس‌جمهور آلمان روز یکشنبه درباره گسترش شکاف‌ها بین روسیه و کشور‌های غربی هشدار داد و از آن ابراز نگرانی کرد.
«فرانک والتر اشتاین‌مایر»، رئیس‌جمهور آلمان روز یکشنبه درباره گسترش شکاف‌ها میان روسیه و غرب بر سر مسمومیت یک جاسوس دوجانبه روس‌تبار در شهر «سالزبری» انگلیس هشدار داد.

رئیس‌جمهور آلمان در گفت‌وگو با روزنامه «بیلد» مسمومیت «سرگئی اسکریپال»، جاسوس دوجانبه روس‌تبار را «رویدادی بسیار جدی» توصیف کرد و گفت: «بایستی درباره شکاف میان روسیه و غرب که تبعات آن از این مورد بسیار فراتر می‌روند نگران باشیم.»

اسکریپال پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت. در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI۶ در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرده بود.

اسفندماه سال گذشته اسکریپال و دختر ۳۳ ساله‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بی‌هوش پیدا شدند. در پی این حادثه، دولت انگلیس بلافاصله روسیه را به دخالت داشتن در این حادثه متهم کرد.

دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرده بررسی پرونده اسکریپال نشان می‌دهد یک روز قبل از مسمومیت اسکریپال مرکز «پورتون داون» انگلیس در اقدامی مشکوک مقابله با آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیک را تمرین کرده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: آلمان ، روسیه ، غرب ، اشتاین مایر