محور‌های نشست آینده سران عرب در الدمام
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب: 100974
 
دبیر کل اتحادیه عرب درباره محور‌های این نشست گفت: نشست علامت‌های روشنی به ایران درباره تجهیز انصارالله به موشک‌های بالستیکی که اخیر به عربستان شلیک شده ارسال خواهد کرد.
دبیر کل اتحادیه عرب به مباحث مربوط به ایران که در نشست یکشنبه آینده الدمام عربستان سران عرب مطرح خواهد شد، پرداخت.

به گزارش النشره، احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب اعلام کرد: بیشتر رهبران عرب در نشست یکشنبه آینده الدمام عربستان حاضر خواهند شد و فقط کسانی که بیمار هستند یا توان سفر ندارند نمی‌آیند.

وی درباره محور‌های این نشست گفت: نشست علامت‌های روشنی به ایران درباره تجهیز انصارالله به موشک‌های بالستیکی که اخیر به عربستان شلیک شده ارسال خواهد کرد.

دبیر کل اتحادیه عرب دیگر محور‌های نشست را شامل درخواست از جامعه جهانی درباره اصلاح توافق هسته‌ای امضا شده با ایران، پیام به اسرائیل با توجه به حوادث اخیر غزه و انتقال سفارت آمریکا و بیت المقدس و دیگری مربوط به محکومیت استفاده از سلاح شیمیایی در دوما در سوریه دانست.

ابوالغیط ادعا کرد: ایران در منطقه به گونه‌ای حرکت می‌کند که گویا منطقه تابع آن است. نشست سران عرب ضمن اینکه ایران را محکوم خواهد کرد پیام‌های روشنی برای تغییر رفتارش به آن ارسال خواهد کرد و دخالت‌های آنرا محکوم می‌کند و از جامعه جهانی خواهد خواست که مانع از این رفتار‌ها شود.

وی اعلام کرد: کمیته چهارجانبه مربوط به ایران شامل وزیران خارجه مصر، امارات، عربستان و بحرین و اتحادیه عرب این موضوع را قبلا بررسی کرده است، اما بند‌های جدید در الدمام درباره توافق هسته‌ای ایران و ضرورت اصلاح این توافق تا الزام آور و غیرقابل برگشت باشد و به چارچوب زمانی مرتبط نباشد، اضافه خواهد شد. درباره موشک‌های بالستیک این نشست خواستار تحرک جامعه بین المللی برای جلوگیری از توان توسعه موشک‌های قاره پیما تهران خواهد شد و اینکه تحرکاتش را در سطح منطقه‌ای محدود کند.

ابوالغیط درباره یمن نیز احتمال گشایش سیاسی را بعید دانست و درباره موضوع فلسطین نیز از ایده‌های زیادی که مطرح است دم زد و اینکه تصمیم ترامپ درباره قدس محکوم خواهد شد و جامعه جهانی با این تصمیم مقابله کند.

وی اعلام کرد که موضوع قطر در این نشست مطرح نخواهد شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: نشست سران عرب ، ایران ، عربستان ، ابوالغیط