با نوسانات قیمت دلار، قیمت حج ۹۷ گران می‌شود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب: 100886
 
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: نوسانات قیمت دلار بر افزایش قیمت حج ۹۷ تاثیری ندارد و قیمت آن با دلار زمان ثبت نام حجاج محاسبه می‌شود.
 رئیس سازمان حج و زیارت گفت: نوسانات قیمت دلار بر افزایش قیمت حج ۹۷ تاثیری ندارد و قیمت آن با دلار زمان ثبت نام حجاج محاسبه می‌شود.
 
حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: تعداد حجاج اعزامی به حج ۹۷ در حال حاضر همان عدد ۸۵ هزار و دویست زائر است که در متن قرارداد اولیه ایران و عربستان آمده است.

محمدی تاکید کرد: نوسانات قیمت دلار بر افزایش قیمت حج ۹۷ تاثیری ندارد و بنابر توافق اولیه سازمان حج و زیارت با بانک مرکزی، زائران با همان مبلغ ثبت نام اولیه که به آن‌ها اعلام شده بود به حج اعزام خواهند شد.

وی در ادامه تصریح کرد: به دنبال گرفتن سهمیه اضافه حدود ۵ هزار نفر برای حج سال ۹۷ هستیم و عربستان هم مدعی است که درخواست فوق را نفی نکرده و تنها به دلیل تعدد درخواست سایر کشور‌ها برای دریافت سهمیه اضافی این موضوع طول کشیده است.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه سازمان برای همان ۸۵ هزار و دویست زائر است و در صورت موافقت نهایی عربستان با افزوده شدن سهمیه حجاج ایرانی پیش بینی‌های لازم را در نظر گرفته ایم.

محمدی تاکید کرد: اکثر کشور‌های اسلامی پر جمعیت درخواست اضافه شدن سهمیه خود برای اعزام حجاج به حج را دارند و این مسئله یک معضل کلی است و متناسب با امکاناتی که در عربستان وجود دارد، در نهایت این موضوع تعیین تکلیف خواهد شد.

وی اضافه کرد: در مدینه به علت وجود محدودیت سرویس دهی در هتل‌های این شهر، که به دلیل طرح توسعه تخریب شده اند و هیچ هتل جایگزینی نیز برای آن در نظر گرفته نشده است، حجاج کشور‌های مختلف تنها ۶ روز در مدینه حضور دارند و این محدودیت شامل زائران ایرانی هم می‌شود.

تفاوت قیمت کاروان‌های حج ۹۷ در نوع مسکن و هتل حجاج است

رئیس سازمان حج و زیارت یادآور شد: طول سفر حجاج در مراسم حج سال جاری از کوتاهترین زمان یعنی از ۲۹ تا ۴۰ روز که طولانی‌ترین زمان حضور حجاج خواهد بود، متغیر است و این موضوع هیچ تفاوتی در هزینه حج زائران امسال ایجاد نمی‌کند.

محمدی اظهار کرد: محدودیت امکانات فرودگاهی جده و مدینه عامل متغیر بودن زمان حضور حجاج در سرزمین وحی است و عربستان با این توجیه که در یک زمان با حجم ترافیک زائران روبرو می‌شود، حضور زائران و پرواز‌های آن‌ها را در زمان‌های مختلف توزیع می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: زمان تقریبی اعزام هر یک از کاروان‌ها در زمان ثبت نام به حجاج سال ۹۷ اعلام شد و افراد با توجه به شرایط خود در کاروان‌های مختلف که طول ماندگاری آن‌ها در عربستان متغیر است ثبت نام کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: ۵۸ تا ۶۰ درصد هزینه‌های حج به مسئله تامین مسکن و هتل باز می‌گردد و باز هم تاکید می‌کنم که علت تفاوت قیمت کاروان‌ها در درجه بندی شاخص‌ها و استاندارد‌های هتل و مسکن مورد نیاز برای اسکان زائران است.

 
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: قیمت دلار ، قیمت حج ، سهمیه حجاج ، قیمت کاروان های حج