درخواست برخی نمایندگان مجلس برای برکناری سیف
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب: 100854
 
در شرایطی که حضور سیف در مجلس شورای اسلامی باعث ایجاد التهاب در خانه ملت شده بود، نمایندگان درخواست استعفای رئیس‌کل بانک مرکزی را مطرح کردند.
در ابتدای جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۱ فروردین) مجلس شورای اسلامی، بررسی نوسانات بازار ارز با حضور، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در این جلسه سیف با بیان اینکه این نشست فرصتی است تا علل نوسانات بازار ارز مورد بررسی قرار گیرد، گفت: شب گذشته در جلسه‌ای در ستاد اقتصادی دولت در خدمت رئیس جمهور تصمیماتی گرفته شد که توضیحات آن اعلام شد.

در ادامه اظهارات سیف، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست به‌دلیل اهمیت موضوع سکوت را رعایت کنند. اما نمایندگان خواستار غیرعلنی شدن جلسه و برخی با صدای بلند خواستار استعفای سیف بودند.

رئیس مجلس مرتباً آن‌ها را به مراجعه و نشستن بر صندلی‌شان دعوت می‌کرد، اما هر دقیقه تعداد نمایندگانی که مقابل تریبون مجلس و در جایگاه سخنرانی سیف جمع شده بودند، بیشتر می‌شد.

سیف به سخنرانی خود ادامه داد و گفت: ثبات بازار ارز، کنترل تورم و روند کاهنده تورم و تورم تک‌رقمی و رشد اقتصادی در دو سال اخیر از دستاورد‌های دولت بوده است.

اظهارات سیف باعث شد عصبانیت نمایندگان افزایش یافته و تعداد نمایندگانی که مقابل تریبون جمع شدند افزایش یافت.

سیف با بیان اینکه عوامل افزایش نرخ ارز اقتصادی نیست، گفت: انتظارات بازار و عدم اطمینان به بازار موجب افزایش نرخ ارز شده است. دشمنان ما بیکار ننشسته‌اند، کارشان دشمنی کردن است و با التهاب‌آفرینی بین المللی تلاش می‌کنند در بازار ارز التهاب ایجاد کنند.

در ادامه سروصدای نمایندگان به‌حدی افزایش یافت که صدای سیف شنیده نمی‌شد.

برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس کنار سیف در تریبون قرار گرفته و تلاش می‌کردند نمایندگان را از وی دور کنند؛ لاریجانی هم دائماً از نمایندگان می‌خواست در جایگاه خود حضور یابند و نظم را رعایت کنند.

لاریجانی خطاب به نمایندگان گفت: این کار‌ها یعنی چه؟ چرا اینجا جمع شده‌اید؟

علی‌رغم تذکرات پیاپی لاریجانی بر تعداد نمایندگانی که خطاب به سیف خواستار استعفای وی می‌شدند، افزوده می‌شد.

لاریجانی با عصبانیت به نمایندگان گفت: "چرا اینجا جمع شده‌اید؟ " و با نام بردن تک تک نمایندگان خواستار حضورشان بر صندلی‌هایشان می‌شد.

وی گفت: "آقای سیف باید توضیح بدهند و برای ارائه توضیح به اینجا دعوت شده‌اند" و خطاب به نمایندگانی که خواستار برکناری سیف بودند، گفت: شما که نباید در این خصوص تصمیم بگیرید.

رئیس مجلس خطاب به نمایندگان که با صدای بلند خواستار غیرعلنی شدن جلسه شدند گفت: زمانی که جلسه غیرعلنی برگزار می‌شود درخواست جلسه علنی می‌کنید، زمانی که جلسه علنی است می‌گویید جلسه باید غیرعلنی برگزار شود؟

لاریجانی همچنین خطاب به یکی از نمایندگان که به حضور سیف اعتراض داشت، گفت: مگر آقا نفرمودند: حرف‌ها را بشنوید بعد تصمیم بگیرید، پس اجازه دهید آقای سیف حرف بزند. حرف‌ها را بشنوید.

وی نمایندگان را تهدید کرد اگر روی صندلی‌هایشان حضور نمی‌یابند جلسه با رئیس کل بانک مرکزی از دستور کار مجلس خارج خواهد شد و بررسی لایحه تجارت در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، پس از تهدیدات لاریجانی نمایندگان در جایگاه خود حضور یافتند.

پس از آن رأی‌گیری استمزاجی انجام شد که جلسه به‌صورت علنی و یا غیرعلنی برگزار شود، در نهایت نمایندگان مجلس با ۱۴۸ رأی موافق، ۸۴ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر در مجلس خواستار برگزاری علنی جلسه شدند و مقرر شد جلسه به‌صورت علنی برگزار شود.

رئیس مجلس پس از آن گفت: ابتدا آقای سیف در مورد وضعیت بازار ارز و همچنین راه‌حل کاهش التهابات گزارش می‌دهند و پس از آن آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی نظرات کمیسیون را اعلام خواهد کرد و بعد از آن نظرات دیگر نمایندگان را خواهیم شنید.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: ولی الله سیف ، رئیس کل بانک مرکزی ، بازار ارز ، مجلس شورای اسلامی