وضعیت هوای کشور در روز 13 فروردین
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۵
کد مطلب: 100410
 
کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به فعال بودن سامانه بارشی در نوار شمالی کشورمان اعلام کرد: استان‌های ساحلی خزر، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات شرقی البرز و برخی نقاط اردبیل، شمال آذربایجان غربی و شرق شاهد رگبار باران، رعد و برق و ورزش بادهای شدید خواهند بود و رفته رفته فعالیت سامانه یاد شده به نوار شمال شرقی و شرق کشورمان منتقل می‌شود.
به گزارش خبرایرانی، کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به فعال بودن سامانه بارشی در نوار شمالی کشورمان اعلام کرد: استان‌های ساحلی خزر، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات شرقی البرز و برخی نقاط اردبیل، شمال آذربایجان غربی و شرق شاهد رگبار باران، رعد و برق و ورزش بادهای شدید خواهند بود و رفته رفته فعالیت سامانه یاد شده به نوار شمال شرقی و شرق کشورمان منتقل می‌شود.

کبری رفیعی، در این زمینه به جام جم آنلاین گفت: براساس تغییر جوی ایجاد شده پیش بینی می‌کنیم پدیده گرد و غبار در برخی از مناطق کشورمان تجربه شود که این پدیده در مناطق غرب، جنوب غربی، جنوب و بخش‌هایی از مرکز کشور بیشتر خواهد بود و رفته رفته با فرا رسیدن ساعات پایانی روز شاهد کاهش غلظت گرد و غبار در این مناطق هستیم.

رفیعی در ادامه افزود: امروز اواخر وقت در برخی نقاط بوشهر، فارس و کرمان بارش‌های پراکنده همراه با ورزش باد پیش بینی شده است که توصیه می‌کنیم مسافران نوروزی در این مناطق تغییرات یاد شده را برای جابجایی خود درنظر داشته تا بتوانند از تعطیلات خود و حضور در جاذبه‌های مختلف مورد نظرشان تجربه مناسبی داشته باشند.

به گفته این کارشناس سازمان هواشناسی شدت بارش برای امروز یازدهم فروردین ماه در استان گلستان و شمال خراسان رضوی پیش بینی شده است که حرکت جریان‌های بارشی به سمت شرق کشور باعث می‌شود فردا یکشنبه نیز رگبار باران، رعد و برق و وزش بادهای شدید خراسان رضوی، کرمان، شرق یزد، خراسان جنوبی و خراسان شمالی را فرا گیرد.

وی درباره شرایط جوی حاشیه جنوبی سواحل خزر نیز به خبرنگار ما گفت: برای این مناطق روز یکشنبه بارش‌ها به شکل پراکنده است که در بخش مرکزی و شرقی خزر پیش بینی شده و حجم بارش‌ها در ارتفاعات مناطق یاد شده بیشتر خواهد بود.

رفیعی تاکید کرد: روز طبیعت (سیزدهم فروردین) برای بسیاری از نقاط کشورمان آسمانی صاف و بدون پدیده خاصی پیش بینی شده که در برخی موارد طی ساعات پایانی روز طبیعت، ارتفاعات رشته کوه البرز احتمالا بارش‌های پراکنده‌ای را تجربه می‌کند.

به گفته این کارشناس پدیده بارش طی روز طبیعت صرفا در برخی از مناطق خراسان رضوی و خراسان جنوبی خواهد بود و هموطنان گرامی در دیگر نقاط کشور می‌توانند برنامه‌ریزی متناسب با این شرایط جوی برای استفاده از طبیعت در روز سیزدهم فروردین ماه سال جاری داشته باشند.

وی به زائران بارگاه امام هشتم شیعیان توصیه کرد: با توجه به روند کاهشی دما طی امروز آخر وقت و فردا در استان خراسان رضوی؛ حدود 8 تا 12 درجه از دمای منطقه بخصوص مشهد مقدس کاسته می‌شود از این رو لازم است مسافران این شهر لباس گرم همراه داشته باشند.

رفیعی به خبرنگار ما گفت: با درنظر گرفتن نقشه‌های هواشناسی و سامانه‌های فعال در سراسر ایران امروز دریای خزر مواج و توفانی است و مسافران نوروزی سواحل خلیج فارس بخصوص در بخش‌های مرکزی خلیج فارس و شرق آن نیز شاهد مواج بودن آب خواهند بود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم مسافران، برای حفظ ایمنی خود به هشدارها جهت استفاده از آب (خلیج فارس) دقت بیشتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: تهرانی‌ها امروز آسمانی کمی تا قسمتی ابری را همراه با وزش باد تجربه خواهند کرد که در برخی مناطق جنوبی استان ورزش باد منجر به پدیده گرد و غبار می‌شود؛ اما این روند تا فرا رسیدن شب کاهش یافته و در نهایت از فردا هوا بدون تغییر خاصی پیش بینی شده است.

به گفته رفیعی کمینه درجه حرارت تهران فردا صبح 11 درجه است که این روند باعث خواهدشد طی فردا و پس فردا تهرانی‌ها تجربه هوایی بهاری و خنک را داشته باشند، اما در پایان وقت روز طبیعت (دوشنبه) ارتفاعات استان تهران احتمالا شاهد بارش‌های خفیف و پراکنده خواهد بود.

Share/Save/Bookmark