در خیابان‌های تهران چه گذشت؟/ حمله اوباش به اماکن و اموال عمومی در تهران +عکس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۲
کد مطلب: 94274
 
طبق هشدارهای قبلی، تجمعات غیرقانونی و بدون مجوز فضا را برای گروههای ضدانقلاب بدون هرگونه دغدغه معیشتی فراهم کرد تا اغتشاشگران بار دیگر مردم را به زحمت بیاندازند.
به گزارش خبرایرانی، از اواخر هفته گذشته تجمعاتی از مشهد آغاز و در چند شهر دیگر هم بصورت محدود ادامه یافت. مطالبات اقتصادی مردم محور این تجمعات بوده و مالباختگان موسسات مالی و اعتباری (و همینطور سهامداران پروژه پدیده در مشهد) تلاش کردند تا صدای خود را به مسوولان برسانند؛ هرچند صدای این مطالبات، با برخی صداهای ناهنجار دیگر نیز همراه شد و مانند هر تجمعی، بستر سوء استفاده را فراهم کرد اما وزن اصلی گله مندی مردم بحث‌های اقتصادی، گرانی، وضعیت نامشخص موسسات و پدیده، زمزمه‌های افزایش قیمت، بیکاری و رکود اقتصادی بود که بیان شد.

امروز در تهران نیز تجمعاتی در خیابان انقلاب و اطراف دانشگاه تهران صورت گرفت. به گزارش مشرق، با حضور حدود یکصد نفر در مقابل دانشگاه تهران با شعارهای عمدتا اقتصادی و از سوی دیگر تجمع دانشجویان پشت دروازه دانشگاه، شعارهای مختلف و متفاوتی سر داده شد. افراد حاضر در دانشگاه تلاش کردند به خیابان انقلاب بیایند و به جمعیت معترض اضافه شوند که با ممانعت نیروهای انتظامی، این اتفاق نیفتاد.

به گزارش فارس، در این تجمع به هیچ عنوان شعاری در اعتراض به گرانی سر داده نشد و شعارها بیشتر با مضامین سیاسی و ساختارشکنانه از جمله «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران»، «مرگ بر روسیه»، «دانشجو می‌میرد ذلت نمی پذیرد» و شعارهایی تند علیه مسئولان نظام بود.  علاوه بر این، درخواست تجمع کنندگان از مردم برای همراهی کردن، به دلیل سر دادن شعارهای تند و ساختارشکنانه و نیز دعوت رسانه‌های ضدانقلاب برای برپایی آن، با بی‌اعتنایی مواجه شد.

همچنین، تجمعات پراکنده‌ای هم در خیابان کارگر و خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران صورت گرفت که دیگر رنگ و بوی مطالبات بر حق اقتصادی نداشت و باز هم شعارهایی که پیش از این در سال ۸۸ شنیده می‌شد، سر داده شد. رفت و آمدهای گروههای ۵۰ نفره که دیگر نشانی از مطالبات معیشتی نداشتند و از خیابانی به خیابان دیگر کوچ می‌کردند مشخص شد بار دیگر ته مانده‌های گروههای معاند از این فرصت استفاده کرده‌اند تا عرض اندامی کنند. اما حضور نیروهای انتظامی بدون درگیری و برخورد و تنها برای متفرق کردن و برقرار کردن جریان رفت و آمد در منطقه‌ای که بطور عادی در ساعات عصر مملو از جمعیت است، اجازه عرض اندام چندانی به آنان نداد.

با تاریک تر شدن هوا جمعیت های پراکنده از فرصت استفاده کرده و در دو نقطه اقدام به تخریب اموال عمومی کردند. اول در میدان فردوسی که همانند تجربه فتنه ۸۸، ایستگاههای اتوبوس، خودپرداز بانک‌ها، خودروهای شخصی و عمومی و حتی آمبولانس‌ها مورد سنگ‌پرانی عده‌ای قرار گرفتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی آرامش به این منطقه بازگشت.

نقطه دوم نیز پل کالج بود که باز هم عده ای در حدود  ۵۰ نفر با از جا کندن حفاظهای خط ویژه اتوبوس تندرو و بستن مسیر تردد خودروها، با شعارهای ساختارشکن و نشانه گرفتن اصل نظام، دقایقی این محدوده را متشنج کردند. برخی حملات پراکنده به ساختمان‌های دولتی و شهرداری‌ها و اموال عمومی نیز گزارش شده است.


گزارش های مشابهی از حملات پراکنده به اماکن عمومی و دولتی در شهرهای دیگر نیز منتشر شده است. اما هم اکنون آرامش در تهران و مناطق دیگر برقرار شده است.

چند روزی است که مشکلات اقتصادی و فشارهای معیشتی و بیکاری، وضعیت مبهم موسسات مالی و مالباختگان آن و مجموعه هایی همچون پدیده، صدای اعتراض گروههایی را بلند کرده است. شعارهایی نظیر "مرگ بر گرانی" و مطالبه پول‌های سپرده شده، محور درخواست‌های این گروهها بود که گرچه بدون مجوز اقدام به تجمع کردند، اما مطالبات برحقی را نیز مطرح ساختند که دولت باید به آن ها پاسخ دهد. مشهد، نیشابود، شاهرود و برخی شهرهای دیگر از جمله کانونهای مطالبات معیشتی بودند که عمدتا بدون مشکل خاصی انجام شد. اما طبق هشدارهای قبلی، تجمعات غیرقانونی و بدون مجوز فضا را برای گروههای ضدانقلاب بدون هرگونه دغدغه معیشتی فراهم کرد تا اغتشاشگران بار دیگر مردم را به زحمت بیاندازند؛ و البته تجربه‌های گذشته باعث هشیاری مردم و عدم همراهی با این عده شده است.

به گزارش مشرق، سردار کوثری جانشین قرارگاه ثارالله(ع) هم در واکنش به اتفاقات امروز اظهارداشتند: این آقایانی که امروز به خیابان‌های تهران آمدند، ذات و رفتار خود را برای مردم به نمایش گذاشتند و نشان دادند که به دنبال رفع گرانی و این‌گونه مسائل نیستند. در حال حاضر امنیت کامل در سطح شهر برقرار است و نیروهای انتظامی کاملا به اوضاع و احوال شهر و اطراف آن مسلط هستند.
 
Share/Save/Bookmark