نقد سیاسی BBC به تصنیف مرغ سحر گوگوش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۵
کد مطلب: 30946
 
بی‌بی‌سی که اغلب نگاه‌های سیاسی به پدیده‌های اجتماعی را دنبال می‌کند، این‌بار نیز با پرداختن به نظرات منفی در مورد بازخوانی تصنیف مرغ سحر توسط گوگوش، آن را یک اثر اعتراضی معرفی می‌کند!
خبرایرانی: «مرغ سحر» نام تصنیف مشهوری از ساخته‌های مرتضی نی‌داوود در دستگاه ماهور و شعر ملک‌الشعرای بهار است. این تصنیف به لحاظ داشتن ارزش‌های موسیقیایی و ادبی یکی از ماندگارترین آثار موسیقی معاصر ایران به شمار می‌رود. قطعه‌ای که تاکنون توسط ۱۳ خواننده و استاد آواز اجرا شده و این‌بار «گوگوش» آن را تکرار کرده است!

به گزارش خبرایرانی، اما Remix نه‌چندان جالبِ این تصنیف توسط فائقة آتشین - معروف به گوگوش – تاکنون با اعتراض مخاطبین و برخی از رسانه‌های فارسی زبان همراه بوده است.

در همین رابطه بی‌بی‌سی با لحنی کنایه‌آمیز به انتقاد از بازسازی و اجرایِ مرغ سحر پرداخت. این شبکه در گزارش خود نوشته: «پخش تلویزیونی نماهنگ مرغ سحر با صدای گوگوش، واکنش‌هایی عمدتا منفی میان مخاطبان داشته...»
بی‌بی‌سی همچنین با اشاره اجرای قبلی این خواننده خارج‌نشین به نظر مخاطبان کنسرت ومبلی لندن اشاره نموده و تصریح کرده: «وقتی گوگوش مرغ سحر را خواند "حالِ همه گرفته شد".» سایت فارسی زبانِ British Broadcasting Corporation (شرکت صداوسیمای بریتانیا) موسوم به BBC ادامه می‌دهد: «این‌که "حالِ" همه یا دست کم عده زیادی "گرفته شده" به نظر می‌رسد به میزان زیادی ناشی از خاطره‌ای باشد که ایرانیان از مرغ سحر دارند و این‌که اجرای گوگوش نه‌تنها این خاطره را تداعی نکرده بلکه چه‌بسا در تقابل با آن هم قرار گرفته و لاجرم، مهر مردود خورده باشد.»

شایان ذکر است بی‌بی‌سی که اغلب نگاه‌های سیاسی به پدیده‌های اجتماعی را دنبال می‌کند، این‌بار نیز با پرداختن به نظرات منفی در مورد بازخوانی تصنیف مرغ سحر توسط گوگوش، آن را یک اثر اعتراضی معرفی می‌کند!


این در حالی‌ست که برخی دیگر از شبکه ماهوراه‌ای فارسی زبان به تبلیغ و تمجید از فائقه آتشین پرداخته‌اند. پیش از این سایت VOA نوشته بود: «اجرای خانم گوگوش [که] با موسیقی مدرن و تنظیم بابک امینی صورت گرفته، حال و هوایی متفاوت دارد.»

همچنین آرش سیگارچی، کارمند و مجری این شبکه نیز در فعالیت‌های مجازی خود به نوعی برای گوگوش تبلیغات داشت. نکته‌ای که البته تضاد بین این شبکه‌ها را نیز نشان می‌دهد.
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: نقد سیاسی،بی بی سی،گوگوش،شجریان