فرش ایرانی نباید در حرمین باشد / سند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۱
کد مطلب: 23328
 
نمابر افشا شده از سوی سایت ویکیلیکس از مخالفت قائم مقام وزارت امور اقتصادی و فرهنگی عربستان با استفاده از فرش ایرانی در حرمین شریفین حکایت دارد.
در این نمابر که برای "سعود الفیصل" وزیر خارجه وقت عربستان سعودی ارسال شده، آمده است که یک شرکت ایرانی اعلام آمادگی کرده است که فرش حرمین شریفین و دیگر اماکن را به صورت یکپارچه و یا در قطعه‌های مختلف طبق اندازه‌های مورد نیاز تهیه کند.
 
این وزیر عربستانی تأکید کرده است که به نظر سفارت عربستان در تهران، این موضوع از نظر ساختاری و محتوایی نامناسب است، زیرا مربوط به خدمت رسانی به حرمین شریفین می باشد.
این وزیر سعودی مدعی شد که این پیشنهاد شرکت فرش ایرانی تجاری نیست، بلکه اهدافی سیاسی و دینی دارد و سفارت عربستان در تهران مناسب می داند که از آن صرف نظر شود.
 
فرش ایرانی نباید در حرمین باشد/ سند توطئه علیه ایران
 
گرای وزارت خارجه عربستان برای تحریم مقامات ایرانی
 
همچنین بر اساس اسناد منتشر شده در ویکی‌لیکس، مسئولان وزارت خارجه عربستان با رصد تغییر و تحولات در سطح مسئولان کشوری و لشکری جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد افزودن اسامی آنان به فهرست تحریم‌های غربی علیه کشورمان را مطرح می‌کنند.
 
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، در یکی از این اسناد که به امضای معاون آسیای وزارت امور خارجه عربستان رسیده، تلاش ویژۀ مقامات عربستانی برای تشدید تحریمها علیه مقامات کشورمان آشکار است.
 
در این سند آمده است: «با اشاره به پیام رییس دربار پادشاهی درباره تغییرات انجام شده توسط فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب ایران در مناصب فرماندهی، دیدگاه سازمان کل اطلاعات عربستان درباره هماهنگی با مقامات آمریکایی منعکس می شود تا اسامی فرماندهان سپاه ایران به عنوان شخصیت های ایرانی مشمول مجازات های بین المللی یا یک جانبه در زمینه ممنوعیت سفر و بلوکه شدن سپرده ها، افزوده شود؛ البته به گونه ای که عربستان طرف مستقیم در این موضوع نباشد».
 
در بخش دیگری از این سند می خوانیم: «این مساله (تحریم مقامات ایرانی) می تواند ضربۀ پیشدستانه موثری بر نظام ایران و آینده سیاسی این شخصیت ها باشد و همزمان پیام مستقیمی به فرماندهان سپاه انقلاب است که بدانند تحت نظارت بین المللی هستند. امید است تمایل آن جناب در زمینه به نظر رساندن پیشنهاد سازمان کل اطلاعات به جناب وزیر موثر باشد.
 
این وزارت نسخه ای از پیام ارسال شده برای جناب پادشاه ... را دریافت کرد که در آن دیدگاه سازمان کل اطلاعات تایید شده و نظر جناب رییس سازمان کل اطلاعات که معتقد است نباید مستقیما نامی از دولت عربستان در این موضوع به میان آید نیز مورد تایید قرار گرفته و نیز بر تاثیر جدی این اقدام بر نظام ایران تاکید کرده اند... اگر حضرت عالی لطف بفرمایید این موضوع برای رهنمود به آگاهی جناب وزیر برسد و در صورت موافقت پیام با مضمونش برای آن مقام ارسال شود.
 
با خالصانه ترین درود ها و سپاس ها،
مصطفی بن محمد حبیب کوثر
مدیر کل اداره کشورهای آسیا»
 
فرش ایرانی نباید در حرمین باشد/ سند توطئه علیه ایران
 
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : مشرق
کلمات کليدی: سایت ویکی لیکس،عربستان، فرش ایرانی،حرمین شریفین