ضیافت افطار اوباما در کاخ سفید/تصاویر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۷
کد مطلب: 21107
 
شب گذشته رئیس جمهور آمریکا به مناسبت ماه مبارک رمضان میزبان جمعی از مسلمانان این کشور در کاخ سفید بود.
«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا که پس از یک سفر چهار روزه به ایالات کالیفرنیا در ساعات پایانی یکشنبه به شهر واشنگتن بازگشت، به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان، دوشنبه شب در کاخ سفید میزبان گروهی از مسلمانان آمریکا در مراسم افطار کاخ سفید بود.

رئیس جمهور آمریکا در جمع حدود ۴۰ تن از اعضای جامعه دیپلماتیک و برخی از اعضای کنگره گفت: ما تاکید داریم که دین ما هرچه باشد، همگی یک خانواده هستیم.

در میان میهمانان چهره‌های جوانی از جمله «سامانتا الوف» که به دادگاه عالی آمریکا رفت تا از حق خودش برای پوشیدن روسری دفاع کند، دیده می‌شد.

سنت برگزاری ضیافت افطار در کاخ سفید را «بیل کلینتون» رئیس جمهوری اسبق آمریکا بنیان گذاشت و «جرج بوش» جانشین جمهوری‌خواه او نیز این سنت را ادامه داد.

اوباما سومین رئیس جمهور آمریکا است که هر سال در پایتخت این کشور میزبان مراسم افطار می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته و به مناسبت آغاز ماه رمضان، در پیام تبریکی به مسلمانان جهان گفت ماه رمضان زمانی است برای خانواده‌ها و گروه‌های اجتماعی که برای افطار و نماز در کنار هم باشند. امری که نماد فرهنگ غنی و متنوع جامعه مسلمانان است.

وی در بخش دیگر از این پیام، با بیان این که رمضان زمانی روحانی برای نشان دادن شکرگزاری از رحمت خداوند است، گفت: این ماه فرصتی برای مسلمانان سراسر جهان است که می‌توانند به کسانی که گرفتار جنگ، گرسنگی، فقر و بیماری هستند کمک‌رسانی کنند.

این سخنان رئیس جمهور آمریکا در حالی عنوان می‌شود که با حمایت‌های آمریکا از تروریست‌های تکفیری جنگ و درگیری در برخی از کشورهای خاورمیانه بویژه سوریه، یمن و عراق جان بسیاری از مردم این کشورها را گرفته و بسیاری را هم آواره و بی‌خانمان کرده است.

باراک اوباما در حالی این ضیافت افطار را برگزار کرده که به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه دولتش، سياه‌پوستان آمريکا همچنان در محدودیت و محرومیت به سر می‌برند.

به دنبال بالاگرفتن اعتراضات به تبعیض نژادی در آمریکا اوباما دیروز به وجود نژادپرستی در این کشور به شکل بی‌سابقه‌ای اذعان کرد و با تاکید بر آنکه خود او از مادر سفیدپوست و پدر سیاه‌پوست متولد شده اعلام کرد: رویکردها و مواضع نسبت به نژاد در آمریکا بطور قابل ملاحظه‌ای بهبود یافته اما میراث برده‌داری سایه طولانی افکنده و هنوز این میراث بخشی از دی‌ان‌ای ما است.

 
Share/Save/Bookmark
مرجع : ابنا
کلمات کليدی: ضیافت افطار ، باراک اوباما ، مسلمانان آمریکا ، کاخ سفید ، تصاویر